Brak tytułu

Howard Philips Lovecraft
„Czyhający w progu”
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
"Czyhający w Progu" H.P Lovecrafta (pod redakcją Augusta Derletha, który złożył notatki Lovecrafta w spójną całość ) jest książką dla miłośników tajemnic, niewyjaśnionych zjawisk, pradawnych potworów, mnóstwa macek, śluzu i dreszczyków niepewności, które co raz przechodzą po plecach. To wszystko dopełnia specyficzny klimat tworzony przez autora: coś jest niedopowiedziane, niewyjaśnione, list się urywa, notatki są niekompletne, wizje niewyraźne...

Wydarzenia opisane w książce dzieją się w okolicach Arkham, miasta o nie najlepszej sławie, leżącego gdzieś w Ameryce Północnej. Jego mieszkańcy są zdegenerowani, jeśli chodzi o wygląd, jakby całe ich pokolenia uległy kazirodztwu i pogrążyły się w plugastwie. Do opuszczonej rezydencji przybywa z Anglii Ambrose Dewart - dziedzic rodziny Billingtonów - rodu który zna całe miasteczko, bowiem lata temu miejsce miały dziwne i przerażające wydarzenia, których świadkiem i uczestnikiem był Richard Billington. Tak jak jego przodkowie, miał on przywoływać groźne, nienazwane i na wskroś złe moce, które działając na rozkazy Richarda - porywały i zabijały ludzi.
Młody dziedzic musi przestrzegać testamentu, który wydaje się bardzo dziwny....Nie wolno mu było "dopuścić, aby woda przestała opływać wyspę", która znajdowała się na terenie rezydencji wraz z dziwną kamienną wieżą, której w żaden sposób nie mógł naruszać, ani "błagać wśród kamieni", "otwierać bram wiodących do innego czasu i miejsca" i "zapraszać Tego, Który Czyha w Progu"...

Akcja. Na początku książka wydaje się nudna i monotonna. Opisy, jak to bohater spotkał dwóch staruszków na stacji benzynowej, co się na niego dziwnie patrzyli, a to poszedł pobłąkać się na bagna, są niezbyt ciekawe. W miarę rozwoju wydarzeń, robi się coraz to mroczniej, bardziej tajemniczo i złowieszczo. Dewart zaczyna się dziwnie zachowywać, traci nad sobą kontrolę, wymyka się nocami na bagna w niewiadomych celach...A kiedy prosi kuzyna, by koniecznie do niego przyjechał, wydaje się być już zupełnie kimś innym...

Bohaterowie. Książka składa się nie tylko z narracji trzecioosobowej, lecz są też zamieszczone np. Rękopisy Stephena Batesa, kuzyna Dewarta i Opowieść Winfielda Phillipsa, pomocnika profesora Uniwerstytetu Miskatonic. Wiele mówią nam o samych bohaterach, ich naturze i osobistych odczuciach dotyczących niezwykłych wydarzeń. Wszyscy trzej główni bohaterowie (Stephen Bates, Ambrose Dewart i Winfield Phillips) na początku przejawiali sceptycyzm w stosunku do dziwnych zjawisk czy zachowań, ale z czasem w każdym następowała wewnętrzna przemiana, granicząca z obłędem i szaleństwem.


Mimo tego, że książka ma już swoje lata, czytałam ją z przyjemnością, bo podziwiam Lovecrafta i jego opowiadania (Cthulhu fhtagn!). Może ten nastrój grozy nie odpowiada dzisiejszym 'standardom' i wymaganiom, co do ilości posoki i 'pogłowia' wybitych na stronicach ludzi, ale ma w sobie 'to coś', co sprawia że tak wielu twórców współczesnej literatury grozy czerpie z niego inspirację do własnych powieści.

"Czyhającego w Progu" można spotkać wydanego osobno, albo w zbiorach opowiadań Mistrza Makabry.

Ocena: 9/10

Tytuł oryginału: The Lurker at the Threshold
Tytuł polski: Czyhający w Progu
Autor: H.P Lovecraft & August Derleth
Tłumacz: Robert Lipski
Rok wydania oryginału: 1945
Czas i miejsce wydania: 2004, Poznań
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 176
Cena: 13 zł 90 gr


[center]Obrazek[/center]
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Blix 17 mar 2007, 09:29
dobra książka na maxa. czytałem ją ze zapartym tchem. tajemnicza i mroczna z reszta jak chyba cała twórczość Lovecrafta.;)

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 02:39 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka