Brak tytułu

Terry Pratchett
„Blask Fantastyczny”
Ocena użytkowników
4 (1 głos)
Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowróżbną czerwoną gwiazdą. Na nieszczęście, osobą tą jest mało uzdolniony i tchórzliwy mag o imieniu Rincewind, którego po raz ostatni widziano, jak spadł poza krawędź świata...

Rincewind zostaje magicznie ściągnięty z Kosmosu, by stać się obiektem polowania wszystkich ośmiu Obrządków Magicznych, próbujących odzyskać ukryte w jego umyśle Zaklęcie. W towarzystwie Dwukwiata z Bagażem i Cohena - największego i najsłynniejszego z bohaterów Dysku (choć ostatnio trochę bez formy) - po licznych przygodach powraca do Ankh-Morpork, by uczestniczyć w jednym z kluczowych wydarzeń historii i kosmologii jednocześnie. Zakończonym szczęśliwie.

"Blask Fantastyczny" to pierwsza książka słynnego autora popularnego Świata Dysku, jaką przyszło mi przeczytać. Zachęcony opiniami znajomych ze szkoły, jak i rekomendacjami naszych forumowiczów, postanowiłem sięgnąć po któreś z jego dzieł. Nie mogę powiedzieć, żebym się zawiódł - ale po owych opiniach spodziewałem się jednak czegoś lepszego. Nie zmienia to jednak faktu, że najprawdopodobniej na "Blasku Fantastycznym" nie poprzestanę i pewnie sięgnę po inne dzieła tegoż autora...

Pratchett pisze bardzo prostym i luźnym językiem, co sprawia, że książka ta nie powinna być trudnością nawet dla najmłodszych odbiorców - tym bardziej, że także do nich jest skierowana, bowiem jak mówią o Pratchetcie, jego książki są odpowiednie 'dla dzieci od sześciu do stu sześciu lat'. Tak czy siak, książkę czyta się dość szybko i przyjemnie. Terry Pratchett przelał na papier mnóstwo ciekawych sytuacji, dzięki czemu większość kartek czyta się z niecierpliwością i zapartym tchem. Mimo to, "Blask Fantastyczny" ma kilka momentów, które najzwyczajniej w świecie mnie nudziły. Choć z drugiej strony może to i ja bujałem w obłokach a nie skupiałem się na czytaniu. Tak czy siak - momentami "Blask Fantastyczny" nie przyciąga czytelnika tak mocno, jak powinien to robić.

Niewątpliwą zaletą książki jest fakt, iż ocieka ona humorem. Pratchett zamieścił w niej wiele nawiązań do kultowych dzieł filmu i literatury, choć nie tylko. Dla przykładu podam tutaj Cohena Barbarzyńcę , Księgę Wyjścia Koło Jedenastej, jak i Necrotelicomnicon. Podczas lektury wielokrotnie wybuchałem szczerym śmiechem.

Terry Pratchett stworzył w "Blasku Fantastycznym" kilka bardzo ciekawych postaci. Główny bohater, Rincewind to mag-nieudacznik, któremu jeszcze nigdy nie powiodło się rzucenie zaklęcia. Jego towarzyszem jest Dwukwiat, a także jego magiczny Bagaż, który bez przerwy biega za swoim panem. W pewnym momencie do wesołej kompanii dołącza także Cohen Barbarzyńca - do kogo nawiązywał pan Pratchett tworząc tego osobnika, nie muszę chyba wspominać. Jakby jednak nie mówić, najznamienitszym i najciekawszym bohaterem pojawiającym się w "Blasku Fantastycznym" jest Śmierć. Dlaczego? Ze względu na specyfikę postaci oraz jej niebanalny humor - choć te dwie cechy w gruncie rzeczy można przypisać każdej innej postaci pojawiającej się w książce.

Polskie wydanie książki nie ma żadnych poważniejszych wad. Okładka jest czarna, a ilustracja na niej przedstawia książkę z dziurką od klucza oraz zamkiem, leżącą... hm, chyba na szklanej kuli, choć nie jestem pewien. Tak czy siak, błędów w tłumaczeniu nie dostrzegłem, błędów ortograficznych i stylistycznych również, występuje za to trochę literówek. Mimo to jakość wydania stoi na wysokim poziomie.

"Blask Fantastyczny" to dzieło dobre. Daje czytelnikowi to, co powinna dawać dobra książka, czyli przyjemność z czytania. Mimo, iż momentami nudzi, co jest dla mnie największym minusem, wystawiam taką ocenę głównie za ogromną dawkę humoru, ciekawe dialogi i dobre postacie, ale także za jakość polskiego wydania, mimo że w utworze można doszukać się wielu literówek. Tak czy siak - polecam, przeczytać można, a miłośnicy humorystycznego fantasy nie powinni czuć się zawiedzeni.

Ocena: 7+/10


Wyd. Prószyński i S-ka


Tytuł: Blask Fantastyczny
Tytuł oryginału: The Light Fantastic
Autor: Terry Pratchett
Rok wydania: 1995
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Ilość stron: 272
ISBN: 83-7337-790-5
Cena: 15,90zł


[center]Obrazek[/center]
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 03:37 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka