Wartość narodowych korzeni – recenzja książki „Mityczna historia Polski i mitologia słowiańska”

Kazimierz Szulc
„Mityczna historia Polski i mitologia słowiańska”
Ocena recenzenta
5.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Wiek XX określa się czasem jako wiek wolności, wyzwolenia i suwerenność, wiek XXI zaś zaczyna jawić się jako okres poszukiwania i kształtowania tożsamości – także u nas, na ziemiach polskich, gdzie patriotyzm stawiany jest naprzeciw nacjonalizmowi i wielu gubi się w tym, co jest właściwe. W dążeniu do poznania korzeni swego narodu, dziejów i kształtowania się kultury przodków przydatne stają się zatem wszelkiego rodzaju materiały źródłowe, przedstawiające zarówno fakty, jak i wierzenia. Tego typu, przedrukiem oryginału, jest „Mityczna historia Polski i mitologia słowiańska” Kazimierza Szulca.

Wybitny polski badacz, na dziś religioznawca i etnograf, żyjący w XIX wieku podjął się wielkiego wyzwania – miał zamiar skompletować i przeanalizować najbardziej znane, najpopularniejsze oraz odciskające największe piętno na kulturze polskiej baśnie, legendy, podania, mity i wierzenia. Jego praca nie poprzestała na spisaniu, prześledzeniu, odkryciu pewnych prawideł i powtarzających się motywów, starał się w „Mitycznej historii Polski i mitologii słowiańskiej” dociekać tego, jaki miały one realny wpływ na dynamizm nadwiślańskiej odmienności cywilizacyjnej – wyróżniającej się na tle innych narodów europejskich.

W swej, jak na tamte czasy i dostępne narzędzia, monumentalnej pracy stworzył pewną koncepcję pochodzenia i budowania się owych form folkloru, wynikających nie tylko z wewnętrznych, duchowych i praktycznych potrzeb (np. zrozumienia stworzenia i funkcjonalności czegoś; uporządkowania swoistego chaosu), ale także i dyfuzji kulturowej, zachodzącej szczególnie na granicach i podczas licznych migracji, która później dochodziła (ale i dalej ewoluowała) do syntezy wartości, symboli, rytuałów, bohaterów (właściwych dla danego okręgu kulturowego).

Ponadto podobne – uargumentowane i pogłębione analitycznie (w tym analogicznie) – stanowisko przybiera, gdy chodzi o sam okręg postaci występujących w mitach czy podaniach oraz do formy i treści samych utworów, ewoluujące, bez przerwy zmieniające się i różne ich warianty wreszcie spajały się przyjmując bardzo przybliżony schemat – w ramach którego wciąż funkcjonowało kilka lub kilkanaście odmiennych w szczegółach wariantów.

Nie można zapomnieć też o tym, że mitologii słowiańskiej Szulc również przygląda się całkiem wyraźnie – i jego badania i ich wynik w postaci recenzowanego woluminu są niezmiernie ważnym źródłem wiedzy dla rodzimierców, starających się przywrócić, odtworzyć dawną religię. Wskazuje w pracy znaczenia, genezę, wartość i rolę różnych rytuałów, praktyk, świąt, nomenklatury etc., popierając swe spostrzeżenia i tezy licznymi przykładami i rzeczową literaturą przedmiotu oraz podmiotu, dzięki czemu jego teksty wyłącznie zyskują na – i tak już wysokiej – wiarygodności.

Po prace doktora Kazimierza Szulca powinni sięgnąć wszyscy, ceniący prastarą historię swego narodu i tożsamość narodową jako wartość, a chyba nie trzeba wiele razy powtarzać, że owa publikacja jest lekturą obowiązkową dla badaczy mitów słowiańskich, dziejów Polski, wierzeń ludowych i etnografii dawnych Polaków. „Mityczna historia Polski i mitologia słowiańska” to jedno z tych dzieł, które jest nieodzowne do odtworzenia obrazu naszej rodzimej mitologii i poznania korzeni polskiej kultury.Wersja papierowa: http://ksiegarnia-armoryka.pl/Mityczna_ ... Szulc.html
e-book: https://ebookpoint.pl/ksiazki/mityczna- ... e_00tr.htm
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 lut 2019, 19:49 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka