Star Wars - recenzja książki „Ostatni Jedi Słownik Ilustrowany”

Pablo Hidalgo
„Star Wars „Ostatni Jedi Słownik Ilustrowany””
Ocena recenzenta
5.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Star Wars "Ostatni Jedi Słownik Ilustrowany" wraz z pozostałymi publikacjami poświęconym Epizodowi VIII wieńczy 2017 rok. Ósemka tym razem w dacie obiecuje kolejny film „Historie” o młodości Hana Solo. Umilając wyczekiwanie na nowe przygody z gwiezdnego uniwersum sięgnijmy do zawiłości monumentalnego kresu Luke'a Skywalkera.

Kilka tygodni temu na łamach Bestiariusza recenzowałem nowe wydanie Encyklopedię Ilustrowana stanowiącą zbiorcze podsumowania całej Sagi, dwóch animowanych seriali oraz Łotra ─ publikacja nowego słownika była wyłącznie kwestią embargo na Epizod VIII. Żelazne opisy Pablo Hildago, wyraźne zdjęcia i klasycznie ogrom informacji, czyli wizytówka albumów nie tylko dla nerdów. Dziś w trzy tygodnie po premierze, nowy słownik obok kawy często towarzyszy mi podczas popołudniowego odpoczynku. Album skupia się głównie na postaciach, podając również opisy kilku kluczowych dla Epizodu miejscówek miejsc, lecz każda ze stron zawiera kilka-kilkanaście mniejszych szpalt z tekstem.

++

O ile Chewbaca czy Luke są postaciami znanymi i na ich temat napisano zapewne nie jeden doktorat, tak na nowe postaci, również te drugo i trzecioplanowe zawsze czekamy najchętniej. Lucasfilm Story Group dba o spójność Nowego Kanonu, zaś bogactwo Legend w kwestiach technicznych prędko nie odejdzie do lamusa, jak wątki opowieści oraz losów danych bohaterów. Przytaczanie smaczków zajęłoby kilka stron, zaś ich odbiór powinien być bezpośredni dla każdego Czytelnika, aby na spokojnie poukładać i dopasować wszystkie zawiłości fabuły Epizodu VIII.

Ponieważ Słownik wyszedł na równi z Niesamowitymi Przekrojami zdecydowano zapewne o niewydawaniu oddzielnej encyklopedii postaci, natomiast w ciągu dwóch góra trzech lat liczę na wznowienie wielkiej encyklopedii poszerzonej o Ostatniego Jedi oraz nadchodzącego (25.05.2018!!!) filmu o Hanie Solo. Oczywistym będzie fakt, iż trudno zapamiętać wszystkie informacje podane w albumie. Ich ogrom i przeładowanie przygniata, warto moim zdaniem skupić się na jednej wybranej dziedzinie i niczym historycy pójść w konkretnym kierunku studiowania gwiezdnej wiedzy.

Encyklopedia Ilustrowana poświęcona Ostatniemu Jedi rozwiewa wiele wątpliwości w aspektach rekwizytów, lokacji oraz narzędzi czy sprzętu, lecz kwestie fabularne jedynie roznieca niczym skromne obozowe ognisko, zdawkowo podsycając ciekawość fanów na 2019 rok i zamknięcie Najnowszej Trylogii. Najpewniej powtórzę się z tekstu poświęconemu recenzji Star Wars Komiks 6/17, lecz przez ostatnie dwa końcowe miesiące ubiegłego (już!) roku, fani Gwiezdnych Wojen mogli czuć się rozpieszczeniu przez Wydawnictwo Egmont Polska.

* * *
Autor: Pablo Hidalgo
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Liczba stron: 80
Oprawa: twarda
Wymiary: 252x301 mm
ISBN: 9788328121034
Cena: 39,99 PLN
Data premiery: 19 grudnia 2017
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2018 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 15 lis 2018, 11:03 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka