Słowa Pratchetta - recenzja książki „Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne”

Terry Pratchett
„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne”
Ocena recenzenta
4.5/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Każdy, kto jest fanem fantastyki na pewno słyszał o Terrym Pratchetcie. W Polsce ukazało się mnóstwo jego książek, a słyną one głównie z przekazywania prawd, w otoczce dobrego humoru. Czy warto sprawdzić, co autor ma do przekazania? Miliony czytelników na świecie uważają, że tak.

„Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” jest zbiorem wybranych cytatów, pochodzących z książek pisarza, jak i ze strony alt.fan.pratchett. Elżbieta Gepfert wybrała około stu sentencji, rozmieszczając je po jednej na stronie.

Książka została wydana w kieszonkowym formacie (ma wymiary ok. 17x13 cm), co oprawiono w twardą okładkę. Dzięki temu „Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne” bardziej cieszy oko, a przede wszystkim jest bardziej adekwatne do ceny, aniżeli miękka oprawa. Zamieszczenie na stronie czasem jednego zdania sprawia, że czytelnik może poczuć niedosyt, ponieważ patrząc na ilość dzieł pisarza, zdecydowanie ma się wrażenie, iż udałoby się znaleźć o wiele więcej aforyzmów. Jednak z drugiej strony, to tworzy wrażenie, że te zamieszczone w książce zostały wybrane nie bez powodu i są najciekawsze.

Format książki jest niezwykle istotny, bo obecnie pozycja prezentuje się bardzo dobrze. Wygląda jak coś, co warto mieć w zanadrzu. Spokojnie można z nią podróżować, gdyż jej obecność jest prawie niezauważalna. Ponadto, gdyby jej rozmiar był znacznie większy, to wypisane cytaty musiałyby mieć większą czcionkę, a i tak ciężko byłoby zwalczyć poczucie, że zapłaciło się za prawie puste kartki, natomiast obecna forma jest idealna.

Zawartość podzielono na dziesięć rozdziałów, segregując tekst według różnych kryteriów, przez co wszystko jest niezwykle czytelne i przejrzyste doskonale wiadomo na jakie strony należy zajrzeć, aby zapoznać się ze słowami związanymi na przykład z miłością czy śmiercią.

Mimo niewielkiej liczby stron, jak i tekstu, książkę nie czyta się niebywale szybko i łatwo, ponieważ zmusza do refleksji. Miłośnicy cytatów będą zachwyceni, ponieważ Elżbieta Gepfert wybrała takie aforyzmy, że nad jedną stroną można zadumać się na chwilę. Pozycja sprawi frajdę również fanom Pratchetta, bo podczas zapoznawania się z „Poważnie zabawnym, nieskończenie cytowalnym” mogą próbować sobie przypomnieć sceny, w których padały dane słowa. Książka ma walory edukacyjne, gdyż mądre słowa zawsze uczą i warto zapoznać się z nimi choćby raz.

Książka zdecydowanie jest warta swej ceny (19,90 zł), ponieważ po wydaniu niewielkiej kwoty można poobcować nie tylko ze zdaniami od samego Terry’ego Pratchetta, ale przede wszystkim z uniwersalnymi aforyzmami, które pobudzą szare komórki i mogą mieć wpływ na światopogląd. Bardzo lekka forma sprawia, że czytelnik nie jest zasypany nawałem zdań, lecz otrzymuje przejrzyste dzieło.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2018 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 22 paź 2018, 04:04 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka