Brak tytułu

Terry Pratchett
„Kolor magii”
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
"W odległym, trochę już zużytym układzie współrzędnych na płaszczyźnie astralnej, która nigdy nie była szczęgólnie płaska, skłebiona mgiełka gwiazd rozstępuje się z wolna... Spójrzcie."

Kolor Magii to pierwsza kiążka z wielotomowego cyklu autrostwa Terrego Pratchetta o jednynej płaskiej ziemi we wszechswiecie - Świecie Dysku. Spoczywa on na czterech słoniach, one zaś stoją na wielkim żółwiu - A'Tuinie, który powoli przemierza kosmos. Zamieszkują go obok ludzi, krasnoludy, trolle i wiele innych fanastycznych stworzeń. Jest to więc świat pełen absurdu, w którym jedna szansa na milion, zdarza się w dziesięciu przypadkach na dziesięć.

"Kolor Magii" to niesamowita, pełna dynamizmu opowieść o parze dość niezwykłych bohaterów: Ricewindzie- magu nieudaczniku który zna notabene tylko jedno zaklęcie(będące jednym z największych zaklęć na dysku, którego jednak nie powinien wymawiać) i Dwukwiata - pierwszego turystę na Dysku. Losy bohaterów śledzić bedziemy od podwójnego, najwspanialszego i największego (oraz najbrudniejszego ) miasta Dysku - Ankh-Morpork. Zwieńczeniem akcji bedzie zaś wyprawa nad Krawędź Dysku. Całość rozgrywa się w kilku rozdziałach poprzedzonych odpowiednimi prologami. Ricewind i Dwukwiat, oraz nieodłączny Bagaż - podróżna skrzynia, osadzona na dziesiątkach ruchliwych nóżek posiada niezwykle wysoką charyzme osobistą, co i rusz wpadają w nowe tarapaty. Trudno się dziwić, ponieważ są oni tylko pionkami na planszy do gry Bogów. A raz po raz słychać odgłosy rzucanych kostek do gry. Smoki, demony czy driady to tylko niektóre z przeciwieństw losu, jakim przyjdzie im sprostać. Jakby tego było mało to sam Śmierć czy jak kto woli Ponury Kosiarz, uwziął się na Rincewinda. Jest on dla Śmierci już sprawą ambicji ponieważ mag nie dotrzymuje umuwionych terminów zgonu. Książka opowiada też o tytułowej magii i jej kolorze- 8 kolorze tęczy, kolorze królewskim - oktarynie, która jest niebywale ważna dla istot żyjących na Dysku.

Wszystko to opowiedziane z niesamowitym humorem i dowcipem typowym dla książek Pratchetta. Książkę czyta sie bardzo przyjemnie i warta jest każdej wydane na nią złotówki. Bardzo dobrze jest od niej zacząć przygode ze Światem Dysku, ponieważ jest ona pierwsza w kolejności chronologicznej.


Ocena: 8/10

Wyd. Prószyński i S-ka

Tytuł: Kolor Magii
Tytuł oryginału: The Color of Magic
Autor: Terry Pratchett
Miejsce i rok wydania: Warszawa 1995
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Ilość stron: 245
ISBN: 83-7337-024-2
Cena: 28, 90 - miękka okładka
34, 90 - twarda okładka


[center]Obrazek[/center]
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 08:40 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka