"Przegląd Końca Świata: Deadline" - recenzja

Mira Grant
„Przegląd Końca Świata: Deadline”
Ocena recenzenta
4.5/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Od nieszczęśliwych wydarzeń przedstawionych w książce "Przegląd Końca Świata: Feed" minęło już kilka miesięcy. Załamany Shaun Mason stara się wrócić do codzienności, jednak jego stan psychiczny znacznie mu to utrudnia. Utrata siostry spowodowała, że odtworzył w swojej głowie jej osobowość i, bazując na świetnej znajomości jej charakteru, często prowadzi wewnętrzne rozmowy z tą jedyną osobą, na której mu kiedykolwiek zależało. Niestety, rozmawianie z samym sobą nie jest postrzegane jako oznaka normalności, zwłaszcza w przypadku kogoś, kto na co dzień operuje bronią palną i od czyich decyzji zależy los całego zespołu.

Dość szybko okazuje się, że życie nie da odetchnąć Shaunowi, gdyż intryga, w którą wraz z siostrą „wetknęli patyk”, sięga wyższych szczebli i angażuje więcej osób, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Postaci z istotnymi koneksjami w kręgach rządowych, nie chcąc dopuścić do odkrycia ich roli w spisku oraz planie zdobycia absolutnej władzy nad krajem, postanawiają usunąć z drogi niewygodnego blogera. Nie zdają sobie jednak sprawy, że załamany Shaun zignorował całą aferę i dopiero próby zabicia go doprowadzają do rozdrażnienia bohatera i wprowadzenia przez niego ostatecznych rozwiązań. Co może być bowiem groźniejszego od człowieka, który nie ceni nawet własnego życia, a kieruje nim wyłącznie chęć zemsty? Tylko, czy jego zespół przeżyje tę próbę?

Wydawać by się mogło, że druga część opowieści dziejącej się w świecie pełnym zombie, mogła stracić impet swojej poprzedniczki, jednak nic bardziej mylnego. Mira Grant wyciska z historii ile tylko może i kontynuuje sagę z wielkim rozmachem i ciekawymi pomysłami. "Deadline" ustępuje "Feed" jedynie pod względem innowacyjności przedstawionego świata. W pierwszym tomie czytelnik poznawał realia, w których przyszło żyć bohaterom i musiał na własne oczy przekonać się, jak one wyglądają. W drugim tomie, co jest naturalną koleją rzeczy, ten element zniknął, jednak akcja ani na chwilę nie zwolniła tempa. Dobrze przemyślana, inteligentnie poprowadzona fabuła i, przede wszystkim, zaskakiwanie czytelnika (już w pierwszym tomie autorka udowodniła, że nie boi się drastycznych i ostatecznych rozwiązań) sprawiają, że kontynuację przygód Shauna Masona czyta się z równie wielkim zaciekawieniem, jak opis wcześniejszych zdarzeń. Wszystko to zostało umieszczone w dobrze i konsekwentnie stworzonym świecie, dzięki czemu fabularnie "Deadline" stanowi dzieło kompletne.

++Mira Grant, mimo młodego wieku, jest laureatką wielu nagród literackich. Kilkakrotnie była też nominowana do nagrody Hugo. Jej dorobek powieściowy stale rośnie, a kolejne historie zdobywają jej wiernych fanów. W serii "Przegląd Końca Świata" udowadnia, że nawet w wydawałoby się sztampowej i mało ambitnej tematyce dotyczącej apokalipsy zombie, można stworzyć ciekawą, a przede wszystkim inteligentną historię, która nie tylko wciągnie czytelnika szybką akcją, ale również da mu powód do rozmyślań. Momentów skłaniających do refleksji troszkę brakowało w pierwszym tomie, jednak w "Deadline" bohaterowie mają coraz więcej rozterek i wątpliwości. Są to problemy logiczne, sprawiające, że odbiorca sam miałby zapewne problem z podjęciem właściwej decyzji. Nie znajdzie się tutaj banalnych i głupich problemów ani absurdalnych decyzji. Na ma na nie miejsca w świecie tak okrutnym, jak ten, w którym przyszło żyć Shaunowi.

Zadziwiający jest fakt, że mimo postapokaliptycznej tematyki, mogę śmiało polecić tę serię każdemu wielbicielowi dobrej fantastyki. Połączenie inteligentnej fabuły, konsekwentnego i złożonego świata z bardzo ciekawymi osobowościami bohaterów daje mieszankę, która powinna przypaść do gustu niemal każdemu. Jeśli zatem nigdy nie dawaliście szansy zombie i nie chcieliście sięgać po książki z tego gatunku, to teraz macie ku temu okazję. Z czystym sumieniem polecam "Przegląd Końca Świata" i jestem święcie przekonany, że się nie zawiedziecie.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 cze 2019, 02:57 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka