Przewrotnie i inteligentnie - recenzja "Odmiana przez przypadki"

Michał Puczyński
„Odmiana przez przypadki”
Ocena recenzenta
4.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Michał Puczyński przywraca wiarę w to, że polscy autorzy nadal potrafią pisać opowiadania. Po latach nędzy na tym polu, "Odmiana przez przypadki" pokazuje, że wciąż da się pisać lekko, a zarazem inteligentnie.

Okładka "Odmiany przez przypadki" może napawać czytelnika niepokojem – stylizacja na tandetny komiks z jeszcze słabszymi tekstami nigdy nie jest dobrym prognostykiem. Zgodnie ze starym porzekadłem nie należy jednak oceniać książki po okładce – w przypadku "Odmiany przez przypadki" jest ona bowiem najsłabszym elementem całego wydawnictwa.

W środku znajdujemy sześć opowiadań z najwyższej półki, w których Michał Puczyński rozprawia się z modnymi motywami fantastyki. Jego podejście do zagadnień zombie, kosmitów czy podróży w czasie jest co najmniej nieortodoksyjne; swoją prozą redefiniuje je i odkrywa zupełnie na nowo.

Fantastyka wydaje się być dla Michała Puczyńskiego jednak tylko punktem wyjścia, jego opowiadania mają zdecydowanie głębsze przesłanie. Pokazują one bez czarów jaka jest ludzka natura i w jaki sposób człowiek myśli i się zachowuje. Wszystko przedstawione jest niezwykle wiarygodnie i naturalnie – czytelnik nie ma żadnych wątpliwości, że ludzie postępują właśnie w taki sposób, jak opisano.

Autor jest jednak nie tylko doskonałym obserwatorem rzeczywistości, potrafi swoje spostrzeżenia przemycić w sposób bardzo inteligentny. Oczekując głębokich prawd społecznych, można się spodziewać jednocześnie nachalnego moralizatorstwa i myśli tak głębokich, że aż wymuszonych. W "Odmianie przez przypadki" nie ma nic takiego – jest lekką fantastyką, która jednak w sposób bezwzględny zmusza czytelnika do refleksji.

Tym, co czyni opowiadania Puczyńskiego naprawdę wyjątkowymi, jest właśnie ich nienachalność. Pozostawiają one czytelnika z problemem do przemyślenia, nie podając rozwiązania na tacy. A jeśli nie ma on akurat ochoty podejmować głębszych rozważań, nie ma problemu - opowiadania Puczyńskiego w swojej wierzchniej warstwie są po prostu dobrze napisanymi i ciekawymi, choć przewrotnymi historiami. Czyta się je błyskawicznie, pod koniec książki pozostaje jednak pewien niedosyt – dlaczego tak mało?

++


Chciałoby się, żeby „Odmiana przez przypadki” była przynajmniej o kilka opowiadań dłuższa, dlatego też z niecierpliwością będę oczekiwać kolejnych książek Michała Puczyńskiego i z nadzieją śledzić jego dalszą karierę. Ma on wszelkie szanse na wielkość.

Dziękujemy wydawnictwu NovaeRes za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
naimad 21 lip 2013, 08:27
Skusiłbym się, choć objętość faktycznie nie powala - w sam raz na wieczór, zdaje się.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 15 lut 2019, 20:34 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka