Lolita w wersji noir

John Everson
„Ofiara”
Ocena recenzenta
3.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Co roku, u stóp wraku zapomnianej latarni morskiej, krwiożerczy demon żąda złożenia kolejnej ofiary, aby uchronić świat przed inwazją mrocznych sił. Jednak wszystko to na nic. Oni już tu są…

Terrell. Niewielkie miasteczko portowe na wschodnim wybrzeżu USA. Klasyczne centrum z brukowanymi chodnikami, pełne kiczowatych witryn i gazonów upstrzonych kwiatami. Kto by przypuszczał, że ten stateczny, urokliwy zakątek może być źródłem tajemniczych samobójstw i zbrodni, których nie da się opisać słowami?

Kolejna powieść autora grozy, Johna Eversona oparta jest na motywie drogi. Znany reporter, Joe Kieran przemierza cały kontynent tropiąc Niedzielną Rzeźniczkę – okrutną femme fatale, która uwodzi młodych mężczyzn, by następnie odprawiać perwersyjne rytuały nad ich zbezczeszczonymi zwłokami. Dziennikarzowi towarzyszy przypadkowo spotkana nastolatka Alex oraz złośliwy demon, Malachai. Razem trafiają oni na ślad mrocznych wydarzeń, które wywrócą ich życie do góry nogami.

„Ofiara” nie jest zwykłą książką. Już od pierwszych stron wzbudza w czytelniku najrozmaitsze, często skrajne emocje – na przemian ciekawi i odrzuca, bawi i szokuje. Drastyczne, pełne detali opisy porażają, gorszą a niekiedy wręcz zniesmaczają odbiorcę, jednak mimo to ze zniecierpliwieniem przewracamy kartki na następną stronę zastanawiając się, co będzie dalej.

Na uwagę zdecydowanie zasługują główni bohaterowie powieści. Przy czym wprawne oko od razu dostrzeże nawiązania do znanych w kulturze schematów. Dojrzały mężczyzna i jego nieletnia towarzyszka razem podróżujący po kraju, odziana w winylowy kostium kobieta-kot czy uwięziony w świadomości bohatera podstępny demon? Ta literacka kompilacja nadaje fabule niezwykły, a zarazem nieco groteskowy charakter.

Zaletą jest również forma powieści. Konstruowanie wydarzeń wokół motywu podróży zawsze się sprawdza, a jeśli dodamy do tego jeszcze wyścig z czasem i wyrafinowaną intrygę z udziałem nieziemskich, rozwydrzonych, lubujących się w perwersji istot – uzyskamy zdecydowanie wybuchową mieszankę.

Książka przeznaczona jest dla osób o mocnych nerwach i stalowych żołądkach, choć pewnie nie pogardzą nią również miłośnicy efektownego, przesiąkniętego grozą horroru. Podczas lektury można odnieść wrażenie, że znajdujemy się w kinie, a obrazy same przewijają nam się przed oczami. Wstrząsające, pełne mrocznego erotyzmu obrazy. Zaburzyć tę niezwykle wizualną kreację mogą jedynie dialogi, które wprowadzają pewien element sztuczności, a momentami są przesadnie wulgarne. Nie powstrzymuje to jednak czytelnika przed zagłębieniem się w ten okrutny, hedonistyczny świat.

Dziękujemy wyd. Replika za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego.
KOMENTARZE (1) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
naimad 17 cze 2012, 14:49
Cóż... ja od czasu do czasu lubię sięgać po takie lektury. Zapewne więc już wkrótce się na tę ksiażkę skuszę.
No i ta okładka... nader zachęcająca;)

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 cze 2019, 01:36 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka