Zdrada i polityczne zawiłości

Margaret Peterson Haddix
„Dzieci cienie: Wśród zdradzonych, Wśród Notabli”
Ocena recenzenta
4.0/5
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Zdrada należy do klasycznych motywów literackich. Eksploatowana na wiele sposób i w najróżniejszych kontekstach, nigdy jeszcze nie znudziła czytelników. Działania zmyślnego zdrajcy mogą budzić odrazę, ale czasami też prowadzą do niezdrowej fascynacji. Analogicznie rodzi się współczucie dla tego, który został zdradzony. Co jednak w sytuacji, gdy nie wiadomo, kto jest zdrajcą, a kto zdradzonym?

Kolejne dwa tomy cyklu Margaret Haddix kontynuują wątek nielegalnych dzieci. Czytelnicy dowiadują się więcej o Policji Populacyjnej i jej metodach działania, przejętych żywcem z historii Inkwizycji. Autorka wprowadza do historii nową bohaterkę - Ninę Indi, która wcześniej pojawiła się pod koniec drugiego tomu. Dziewczyna miała wydać Policji kilkoro nielegalnych dzieci, tymczasem jednak role się odwracają i sama trafia do więzienia.

Ponadto opowieść zostaje wzbogacona o dalsze losy Luke'a. Spadają na niego nieoczekiwane kłopoty. Do szkoły, w której chłopiec się ukrywa, trafia brat Lee Granta, którego tożsamość przejął Luke. Trzecie dziecko musi całkowicie wejść w rolę bogatego panicza. Trudności związane z nowym zadaniem piętrzą się coraz bardziej, wraz z pojawianiem się na fabularnej scenie kolejnych postaci – rodziców Lee, prezydenta i kolejnych frakcji spiskowców.

Akcja powieści zdecydowanie nabrała rozmachu. W pierwszych dwóch tomach cyklu czytelnicy zostali wprowadzeni w brutalną rzeczywistość świata przedstawionego. Poznali głównych bohaterów i ich problemy. Dopiero jednak „Wśród zdradzonych. Wśród notabli” pokazuje odbiorcom polityczne zawiłości i obiecuje jeszcze więcej intryg w przyszłości. Ciągle nie zaspokaja ciekawości, a jedynie pobudza ją coraz bardziej.

Kontynuacja powieści Margaret Haddix nie tylko dorównuje dwóm pierwszym tomom, ale jest jeszcze ciekawsza. Największą jej zaletą jest poszerzenie problematyki powieści, które ukazuje złożoność zamysłu autorki. Cykl nie zawiera wprawdzie wielu nowatorskich pomysłów, jest jednak bardzo sprawnie napisany. To kilkaset stron naprawdę dobrej literatury, która powinna znaleźć uznanie zarówno wśród wytrawnych czytelników jak i nieco młodszych odbiorców.

Dziękujemy wyd. Jaguar za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego.

Recenzja poprzedniej części do przeczytania tutaj.
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
  • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 21 maja 2019, 10:35 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka