O żywych trupach słów kilka

Max Brooks
„Wojna Zombie”
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
Gratka dla każdego miłośnika żywych trupów – nie ma chyba osoby, która po obejrzeniu któregoś z setek filmów o zombie nie wyobrażałaby sobie siebie, jako tego jedynego, który wie co robić i, nie tracąc zimnej krwi, prowadzi swoją rodzinę i kumpli do bezpiecznego miejsca, gdzie dowodzi obroną, organizuje ekspedycje po żywność i broń, a w ostatecznym rozrachunku zostaje szefem jednego z mikro-państw w tym nowym, wspaniałym świecie.

Max Brooks nie przespał zapewne wielu nocy chytrze planując każde posunięcie, porównując skuteczność broni i wynajdując najbezpieczniejsze schronienia. Efektem tego rodzaju rozmyślań stała się Zombie Survival Guide, w której to pozycji każdy zombie-maniak mógł przejrzeć się jak w lustrze, dziwiąc się, czemu to on nie napisał tej książki - przecież to wszystko już sam wiedział! Brooks idzie za ciosem i zamienia jałową, akademicką dyskusję na poziomie "Sprzedawców" na realne wydarzenia masowej wojny z zombie. Na poziomie "Sprzedawców"…

Książka jest bardzo ładnie wydana – przykuwa uwagę trupią okładką i stronami ubroczonymi we krwi. Treścią są relacje ludzi w jakiś sposób związanych z wojną z zombie – zwykłych ludzi, uchodźców, dowódców wojskowych, naukowców, przegranych i wygranych itp. itd. To bardzo różnorodne towarzystwo uwypukla pierwszą, jedyną i najważniejszą wadę książki – szczeniacki styl. Nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien spodziewać się po takiej książce poziomu Twaina czy Bukowskiego, jednakże styl pisarstwa (a czasem i tłumaczenia) razi. Wrażenie jest takie, że czytamy wywiad wciąż z tą samą osobą, która odgrywa coraz to nowe role bez jakiejkolwiek psychologicznej głębi – wszyscy mają podobny sposób wypowiadania się i odzywki. Ponad osobistymi przeżyciami poszczególnych osób autor stara się także opisywać relacje i przemiany w społeczeństwie. Na podobnym poziomie. Niektóre są oczywiste, niektóre absurdalne, niektóre, z braku lepszego słowa - życzeniowe, heroic-fantasy-życzeniowe. Fakt faktem, tematyka książki jest dosyć „bezpieczna” dla autora – czegokolwiek by nie wymyślił, jest to nie do sprawdzenia, nie do potwierdzenia, tak po prostu jest. Czyta się więc "Wojnę Zombie" szybko i bezboleśnie, nie tracąc czasu na myślenie. Zaskakujących tez i akapitów skłaniających do zastanowienia nie zaobserwowano.

W przedostatnim akapicie tekstu, który czytasz muszę się odnieść do recenzji "Wojny Zombie", które pojawiły się już w Internecie. Muszę, gdyż byłem w lekkim szoku czytając o „doskonałej, wstrząsającej lekturze wzbudzającej cały wachlarz możliwych uczuć”, czy recenzencie, który przeczytawszy przez ostatni rok ponad trzydzieści książek stwierdził, że ta była najlepsza (dokąd zmierzasz, fantastyko?!). "Wojna Zombie" jest co najwyżej dobra, a i to pod warunkiem, że odbiorca ma poniżej 20 lat i wielki afekt do truposzy. Dla starszego lub mniej zaciekawionego problemem czytelnika to po prostu fajna zapchajdziura – taka książka do tramwaju.

Ciekawą kwestią jest target książki; ludzie dzielą się na tych, którzy zombie uwielbiają, nienawidzą, lub są im obojętni. Ci ostatni książki nawet nie zauważą, ci środkowi obejdą ją szerokim łukiem, a ci pierwsi już dawno wiedzieli co w niej znajdą. Filmy i książki o zombie powinny być oglądane, czytane, po czym zapominane, by zrobić miejsce dla kolejnego filmu, czy książki, w której klepać się będzie to samo. "Jestem Legendą" miał być wiatraczkiem rozwiewającym trupi smród, unoszący się nad tematem umarlaków. Udało się mu odrobinę zmienić jego zapach. "Wojna Zombie" Brooksa, skupiająca najlepsze zombie-koncepcje i pomysły, wraz z planowaną ekranizacją tylko zagęści fetor, przez co (a może dzięki czemu?) przez parę lat będziemy mieli spokój z żywymi trupami.

Ocena: 6/10
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 09:13 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka