Miecz w kowadle

T. H. White
„Miecz dla Króla”
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
[tab]Bardzo lubię legendy arturiańskie. Nic więc dziwnego, że opis pierwszego tomu pięcioksięgu T. H. White’a bardzo mnie zaintrygował. I prawdę mówiąc, "Miecz dla króla" spełnił moje oczekiwania.

[tab]Barwne opisy, wartka akcja, żywe postacie – to cechy, które urzekły mnie w tej książce. Ponadto sprawiły, że czytało mi się ją szybko i przyjemnie. Historia króla Artura jest tutaj opisana w odmienny sposób. Świat średniowiecznej Anglii poznajemy z perspektywy Artura, zwanego zdrobniale Wartem. Poznajemy również jego przybranego ojca, u którego mieszka, oraz Kaya, jego przyrodniego brata. Artur i Kay to postacie kontrastujące ze sobą. Wart to spokojny, uprzejmy chłopiec, znający umiar i granice. Kay za to jest w gorącej wodzie kąpany, niecierpliwy, arogancki i zarozumiały.
[tab]Pewnego dnia przypadek sprawia, że Artur trafia do pobliskiej puszczy. W jej głębi spotyka podstarzałego czarodzieja, Merlina. Staruszek, jako że umie dostrzec przyszłość, zostaje nauczycielem przyszłego króla Anglii. Jednakże nie zdradza Wartowi, na czym ma polegać owa nauka.
[tab]Przez sześć lat Merlin uczy przyszłego króla Anglii postrzegania świata nie tylko z ludzkiego punktu widzenia. Zamienia chłopca w przeróżne zwierzęta, chcąc pokazać mu tajemnice natury. Ale tylko Wart odbiera nauki magiczne. Kay otrzymuje od Merlina kedynie możliwość przeżycia przygody swojego życia. Podczas niej razem z Arturem trafiają do kryjówki Robin Wooda, znanego jako Robin Hood oraz zamku złej czarodziejki, Morgany le Fay. Kay wraca z tej wyprawy jako zwycięski zabójca Gryfa, a Wart tkwi w jego cieniu. Kiedy edukacja obu chłopców dobiega końca, to Kay ma zostać pasowany na rycerza. Wart, jako syn sir Ectora z nieprawego łoża, ma stać się jego giermkiem. Nagłe, niespodziewane wydarzenie, całkowicie zmienia historię obu chłopców, a Artur okazuje się synem samego króla Anglii, Uthera Pandragona.
[tab]„Miecz dla króla” to opowieść, w której historie naszego dzieciństwa, przedstawione są w odmienny sposób. Ale jakże ciekawy! W książce tej znajdziemy znanego nam z opowieści Robin Hooda czy Morgan le Fay. Również ich historie są po trosze zmienione. Robin to, tak jak w oryginałach, banita, ukrywający się w lesie. W jego bandzie znajdują się również Mały John, braciszek Tuck, czy Marion. Morgan le Fay to w książce White’a także czarodziejka, lecz zaprzyjaźniona z elfami, które w tej opowieści są to małe, złośliwe stworzonka, dokuczające ludziom.
[tab]Jednakże mimo wielu plusów, historia ta ma jeden minus. Jest to fakt, iż Merlin to czarodziej, który żyje „do tyłu”, czyli z upływem czasu jest coraz młodszy. Ponadto wie wszystko, co działo się do czasów obecnych.. Odmienność w tej historii naprawdę mnie urzekła, ale postać czarodzieja, znającego elektryczność i inne wynalazki współczesności po prostu do mnie nie przemawia. Kłóci się to z moim obrazem legend o królu Arturze, Kamelocie, mieczu Excaliburze i czarodzieju Merlinie. Ale nie na tyle jednak, by zniechęcić mnie do czytania dalszych części pięcioksięgu T.H. White’a.
[tab]Pierwszy tom sagi „Był sobie raz na zawsze król” to naprawdę wciągająca, interesująca historia. Autor zachwycił mnie odmiennym spojrzeniem na dzieciństwo Artura i na początek jego historii. Zachęcił mnie do tego, by z zapartym tchem czekać na dalsze części sagi i przekonać się, jak według niego przedstawione będą dalsze losy słynnego króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.


Tytuł: "Miecz dla Króla"
Autor: T. H. White
Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Solaris
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 366
Cena: 39,90 zł
KOMENTARZE (2) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Jok 3 maja 2008, 23:22
Naimad liczba mnoga "recenzji" jest mocno przesadzona ;p ale coz czekamy na wiecej Recek Armen
naimad 2 maja 2008, 08:37
No, całkiem fajna recka. Piszesz naprawdę fajnie, niedociągnięć raptem parę. Co zauważam to to, że w Twoich recenzjach pełno jest ekspresji, a trochę mało analitycznego podejścia do książki. Ale i to pewnie przyjdzie z czasem :). Czekamy na kolejne teksty :D

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 09:05 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka