• Podstępne i przerażające...

  „Drapieżcy” Masterton Graham

  Mało jest autorów piszących literaturę grozy, którzy mają w naszym kraju takie wzięcie jak Graham Masterton. Nie licząc Stephena Kinga, jest on u nas chyba najbardziej popularnym literatą lubującym się w horrorze. Jego dzieła mają jednak to do siebie, iż niektóre są bardzo dobre i pamięta się je przez długi czas, inne natomiast wołają o pomstę do nieba i prezentują mizerny poziom. "Drapieżcy", książka, którą skończyłem czytać wczoraj późnym wieczorem, należy do tej pierwszej grupy.

 • Kryminalna fantastyka

  „Władcy nocy, złodzieje snów” Dębski Eugeniusz

  Kilkanaście dni temu, będąc na konwencie Goblikon, miałem okazję poznać jednego z najbardziej rozpoznawanych polskich pisarzy fantastyki. Spotkanie z Eugeniuszem Dębskim, bo o tym panu mowa, było jednym z ciekawszych punktów programu tejże imprezy. W pewnym sensie dzięki niemu postanowiłem się z twórczością Dębskiego zapoznać. Postanowiłem zacząć od "Władcy Nocy, Złodzieje Snów" - pierwszej powieści, którą autor wydał w Fabryce Słów.

 • Rusofila impresji kilka

  „Mroczny Bies” Antologia

  Polski rynek fantastyczny od pewnego czasu jest pod wpływem silnych prądów ze wschodu. Odkąd cenzura zelżała (bo jakoś nie potrafi mi przejść przez gardło, że upadła całkowicie) i możemy czytać literaturę w zasadzie z każdego zakątka świata, coraz częściej sięgamy po autorów rosyjskojęzycznych. Już nie tylko Kir Bułyczow czy bracia Strugaccy podbijają umysły fantastów. Pojawiają się nazwiska nowe, aczkolwiek w Polsce chętnie wydawane i kupowane. Na fali takiego zainteresowania wydano także "Mrocznego biesa" - antologię rosyjskiej fantastyki.

 • O przemianie Drizzta

  „Wygnanie” Salvatore R.A.

  Kilka tygodni temu dane mi było recenzować pierwszy tom Trylogii Mrocznego Elfa o tytule "Ojczyzna". Książkę tę uznałem za jedną z lepszych wydanych do tej pory pozycji ze świata Forgotten Realms. Wysoki poziom "Ojczyzny" pozwalał mieć nadzieję, że kolejne tomy będą równie dobre. Doskonale pamiętałem jednak, jak Salvatore zepsuł Pięcioksiąg Cadderly'ego. Dlatego też ucieszyłem się niezmiernie gdy okazało się, iż "Wygnanie", drugi tom Trylogii, pod względem jakości niewiele ustępuje pierwszemu.

 • Najlepsze spośród Salvatore`a

  „Nowy dom” Salvatore R.A.

  Ostatnio postawiłem sobie za cel ponowne przeczytanie całej sagi o Drizzcie. Celem tej czytelniczej krucjaty było napisanie recenzji wszystkich książek z Drizztem w roli głównej i zamieszczenie ich na Bestiariuszu. Jeszcze w tym miesiącu miałem okazję ocenić dwa pierwsze tomy Trylogii Mrocznego Elfa. Trzymały one, jak na standardy Forgotten Realms, dość wysoki poziom. Przed kilkoma minutami skończyłem czytać "Nowym Dom". Trzeci tom trylogii nie zawiódł mnie - jest zauważalnie lepszy od "Wygnania", a przy tym niewiele tylko słabszy od "Wygnania".

 • Gdy znów zapłoną stosy...

  „Czas wiedźm” Diaczenko Marina i Siergiej

  Coraz więcej autorów, nie tylko tych piszących fantastykę, przykłada ogromną rolę do budowy świata przedstawionego. Modne stało się bycie demiurgiem, kreującym baśniowe krainy, ociekające pięknem, zza którego przeważnie spoziera mrok, pragnący objąć cały świat. Niektórzy idą o krok dalej i opisują wyłącznie miejsca mroczne, ciemne, pozbawione dobra. Zawsze z fotograficzną dokładnością. Od czasu Tolkiena niezwykłą wręcz popularnością cieszą się języki miejscowych ras, nacji, tudzież innych cudów-elfów-dziwów. Pośród tak ściśle sprecyzowanych wymagań, coraz ciężej dostać książkę, której czas i miejsce pozostają nieokreślone. Zwłaszcza, jeśli są one tak bardzo podobne do tego, co znamy z historii i obserwacji codzienności. Taki właśnie świat ukazują Marina i Siergiej Diaczenko w "Czasie wiedźm".

 • Ponura wizja bez happy endu

  „Rok 1984” Orwell George

  „Rok 1984” George’a Orwella miałem przeczytać już dawno temu, jednak z jakiś powodów tego nie uczyniłem. Czy to z natłoku spraw, czy po prostu nie miałem klimatu na tego typu powieść, jednak zawsze czekała na mnie leżąc grzecznie na regale. W końcu zebrałem się w sobie i sięgnąłem na półeczkę...

 • Polska Postapokalipsa

  „Operacja Dzień Wskrzeszenia” Pilipiuk Andrzej

  Andrzej Pilipiuk jest cenionym autorem wśród amatorów fantastyki. Swoje pierwsze opowiadania publikował już w latach ’90 na łamach m.in. „Fenixa”, ale prawdziwą sławę i uwielbienie czytelników przyniosła mu saga o Jakubie Wendrowyczu. Niestety jeszcze jej nie czytałem, ale słyszałem wiele bardzo pochlebnych opinii na jej temat (m.in. recenzja na Bestiariuszu) więc jak tylko dorwę ją w swoje łapki... no chodzi o to, że Pilipiuk na pewno wart jest poświęcenia uwagi. Właśnie przeczytałem jego najnowsze dzieło pt. „Operacja Dzień Wskrzeszenia” i dzielę się z Wami moimi uwagami.

 • Ostatni rewolwerowiec równoległych światów

  „Mroczna Wieża: Roland” King Stephen

  Moje pierwsze zetknięcie z twórczością Stephena Kinga miało miejsce niedawno. Książką, którą przeczytałem, była "Zielona Mila". Pamiętam, iż za lekturę zabrałem się pod wpływem filmu. Byłem zadowolony zarówno z książki jak i ekranizacji. Parę dni temu dane mi było przeczytać kolejne dzieło Króla - pierwszy tom cyklu Mroczna Wieża, o tytule "Roland".

 • Powiew świeżości

  „Cień wiatru” Zafon Carlos Ruiz

  Większość książek czytamy raz, a potem beznamiętnie odkładamy je na półkę albo bez żalu oddajemy do biblioteki. Niewiele jest takich, które naprawdę potrafią odmienić czyjeś życie. Zdarza się jednak i tak, że jakaś szczególna książka przyciągnie nasz wzrok, a ręka bezwiednie próbuje ją dosięgnąć. Potem, kiedy w przerwie między kolejnymi zawirowaniami losu, zaczynamy czytać, świat wywraca się do góry nogami. Nagle czas zmienia swój bieg, a wszystko nabiera innych barw. Przez chwilę patrzymy na wszystko przez pryzmat książki. Problemy pojawiają się wtedy, gdy jest to książka, którą ktoś pragnie zniszczyć.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 08:38 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka