• Klasycznie, fantastycznie, symbolicznie

  „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa” Lewis C.S.

  "Opowieści z Narnii" autorstwa C.S. Lewis'a uchodzą za jeden z najpopularniejszych cykli fantasy. Nie ma chyba wśród miłośników fantastyki osoby, która nie słyszała nigdy o rodzeństwie Pevensie, przenoszącego się do innego świata za sprawą tajemniczej szafy. Wstydem jest nie znać Narnii, a nigdy o niej nie słyszeć to już ostateczna hańba. Dlatego pisząc tę recenzję zamierzam nie tyle ocenić pierwszy tom opowieści, co przedstawić go tym niewielu osobom, które jak dotąd nie miały okazji go przeczytać.

 • Solidne czytadło

  „Strumienie Srebra” Salvatore R.A.

  "Strumienie Srebra" to drugi tom Trylogii Doliny Lodowego Wichru, uważanej za jeden z najlepszych owoców twórczości R.A. Salvatore'a. Jako, że "Kryształowy Relikt" był powieścią bardzo dobrą, liczyłem, iż następna książka z cyklu będzie trzymała poziom poprzedniczki. W istocie, "Strumienie Srebra" to solidne czytadło - jednak do poziomu pierwszego tomu cyklu nieco mu brakuje.

 • Przyszłość, Przeszłość, Ewolucja

  „Perfekcyjna niedoskonałość” Dukaj Jacek

  Zapewne każdy choć raz zastanawiał się, czym jest doskonałość. Jak można ją zdefiniować i co się tak naprawdę pod tym pojęciem kryje? Doskonałość bez wątpienia jest czymś skończonym i uporządkowanym, choć niekiedy wykracza poza granice wyobraźni. Wydawałoby się, że jej naturalną odwrotnością jest niedoskonałość, którą większość z nas kojarzy z chaosem lub z jakimś specyficznym defektem. Kolejna książka Jacka Dukaja każe czytelnikowi zrewidować takie poglądy. Wskazuje na jedyną, prawdziwą doskonałość - "Perfekcyjną niedoskonałość".

 • Alternatywna historia kina

  „Ruchome obrazki” Prachett Terry

  „Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na cellulitowej taśmie. Świat Dysku odkrywa magię Srebrnego Ekranu.” Chodź jak twierdza alchemicy który wynaleźli ruchome obrazki – to tylko biologia, chemia i czysty okultyzm. Nie ma tu żadnej magii. Mimo to wybucha szał na ruchome obrazki.

 • O konsekwencjach jedzenia kotlecików

  „Toksyna” Cook Robin

  „Toksyna” jest pierwszą książką Robina Cooka po jaką sięgnąłem. W Polsce wydano już kilkanaście pozycji tegoż pana i cieszą się one sporą popularnością (może nie taką jak dzieła Kinga, ale wcale nie dużo gorszą). Autor jest jednym z bardzo nielicznych przedstawicieli gatunku określanego mianem „thrillera medycznego”, ja przynajmniej o nikim innym nie słyszałem. Do lektury namówiła mnie dziewczyna, a że akurat się nudziłem i miałem dzieło pod ręką to postanowiłem zaryzykować...

 • Czarno - biały świat sowiecki

  „Białe na czarnym” Ruben Gonzales Gallego

  „A kiedy zwykłą kolejnością rzeczy minę już szereg dobrotliwie obojętnych manekinów w białych fartuchach i dotrę wreszcie do swojego końca, do mojej własnej wiecznej nocy, zostaną po mnie tylko litery. Moje litery, moje czarne litery na białym tle. Mam nadzieję.”

 • Mafia, żaby i podatki

  „Podatek” Wójtowicz Milena

  Polska fantastyka wciąż się rozwija. Fandom zatacza coraz szersze kręgi, a liczba miłośników fantasy stale wzrasta. Każdy rok przynosi nam kolejne perełki w rodzimej fantastycznej literaturze. Coraz więcej fanów postanawia spróbować swoich sił i wydaje swoje własne powieści, co nietrudno zauważyć po fali debiutanckich utworów, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku. Jednym z nich jest "Podatek" Mileny Wójtowicz.

 • Zwycięstwo dobra

  „Kryształowy relikt” Salvatore R.A.

  Kilka tygodni temu zakończyłem lekturę Trylogii Mrocznego Elfa autorstwa R.A. Salvatore'a. Cykl ten, opisujący dzieciństwo i młodość drowa-renegata Drizzta Do'Urdena, spodobał mi się, mimo że czytałem go już po raz trzeci. Jednak przygody mrocznego elfa nie kończą się na jednej sadze. Według chronologicznej kolejności następna jest bowiem Trylogia Doliny Lodowego Wichru - a jej pierwszy tom, o tytule "Kryształowy Relikt", mam dziś przyjemność recenzować.

 • Dno plus metr mułu

  „Sadzawka Blasku: Ruiny Myth Drannor” Bebris Carrie

  Każdy, kto interesuje się literaturą, trafił kiedyś na słabą książkę. Taką, która ani na moment go nie zaciekawiła, a wręcz przeciwnie, nudziła od pierwszej do ostatniej strony. Taką, której nigdy nie poleciłby żadnemu innemu czytelnikowi. Do niedawna wydawało mi się, iż od kiedy w ogóle czytam, natrafiłem na kilka takich powieści. Żadna nie była jednak tak nudna, schematyczna i infantylna jak "Sadzawka Blasku", którą dziś mam nieprzyjemność recenzować.

 • Przemoc, seks, pieniądze i Ojciec Chrzestny

  „Ojciec chrzestny” Puzo Mario

  Po raz kolejny przychodzi mi recenzować kultową powieść. Nie tak dawno pisałem o „Roku 1984” George’a Orwella, teraz mam przyjemność opisywać „Ojca Chrzestnego” autorstwa Mario Puzo. Książka niewątpliwie znana, bo sprzedana w ilości ponad 20 milionów egzemplarzy i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Trudne to zadanie, już niezliczona liczba recenzentów się tego podejmowała, przynajmniej tyle ile jest wydawnictw i serwisów na świecie, teraz kolej na moją osobistą wersję...

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 08:58 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka