Kolejne 2586 kroków

Andrzej Pilipiuk
„Czerwona Gorączka”
Ocena użytkowników
brak (0 głosów)
[tab]Jak zapowiedziałem kiedyś w recenzji "2586 kroków" - książki Andrzeja Pilipiuka, jeśli autor wyda kolejny zbiór opowiadań, kupię go bez wahania. I gdy tylko dowiedziałem się z jednego z portali internetowych o planowanej premierze "Czerwonej Gorączki", wiedziałem już, że na pewno wzbogacę moją biblioteczkę o tę właśnie pozycję. I muszę przyznać, że, jak w większości dzieł Andrzeja Pilipiuka, i ta książka okazała się zakupem jak najbardziej udanym.

[tab]Mimo że większość czytelników kojarzy Andrzeja Pilipiuka głównie z serii książek o Jakubie Wędrowyczu, to postacie wykreowane w poprzednim zbiorze opowiadań, "2586 kroków", sa równie interesujące i charyzmatyczne. Dlatego pewnie większości osób, które dobrze przyjęły "Kroki..", na pewno ucieszy fakt, że w "Czerwonej Gorączce" przyjdzie nam prześledzić jeszcze jedną przygodę Pawła Skórzewskiego. Jednakże nie jest to już młody lekarz, a znacznie bardziej doświadczony życiem starszy mężczyzna. Los znów pchnął lekarza na mroźny, skandynawski grunt, gdzie tym razem przyjdzie mu zmierzyć się z zupełnie innym rodzajem choroby. Choroba ta nie trawi ciała ludzkiego, lecz ludzki umysł. Jaka to dokładnie przypadłość, nie zdradzę, by nie psuć radości z lektury, ale sadzę, że każdy, kto zna twórczość Pilipiuka, już po samym tytule zorientuje się, co to może być.
[tab]Inne opowiadania zawarte w tym tomie są równie ciekawe. Każde z nich zawiera olbrzymią ilość ironii i czarnego humoru odnoszących się do realiów i tła historycznego. Dowiemy się na przykład, jaki los spotyka zbyt wścibskie hieny dziennikarskie. Wiadomo, że w pogoni za coraz lepszym tematem, zwykle z braku takowego, można najbardziej prozaiczne wydarzenie, przy pomocy bujnej wyobraźni (i butelki wódki) przerobić, dla potrzeb gazety, w coś naprawdę fenomenalnego. Jednakże takie manipulacje faktami, nawet w gazecie brukowej, muszą prędzej czy później odbić się na chciwym redaktorze.
[tab]W, moim zdaniem najciekawszym opowiadaniu, pt.: "Wujaszek Igor" kara za przewinienia spotka "Ubeckie Kanalie", których, jak wiadomo, postępowanie często, dla dobra spraw wyższej wagi, mijało się z zasadami moralnymi. Niestety dla pechowego agenta, kara przyjdzie wprost z zaświatów, w postaci demonicznej załogi lokomotywy, która przeszło pięćdziesiąt lat przed wydarzeniami opisanymi w opowiadaniu, przewoziła zwłoki marszałka Józefa Piłsudskiego.
[tab]Andrzej Pilipiuk w swoich opowiadaniach bardzo swobodnie łączy watki historyczne z tymi fantastycznymi. I mimo, iż osadza fabułę w realiach naszego świata, to wspaniale wprowadza kwestie takie jak: inne wymiary, alternatywne rzeczywistości, kosmici czy chociażby duchy przeszłości.
Tylko jedno opowiadanie, pt.:" Błękitny Trąd" autor umieścił w specjalnie stworzonym dla potrzeb historii świecie. Czytelnik spotka wiec w nim nie tylko przedstawicieli ludzkiej rasy ale i krasnoludy. Ten nietypowy zabieg w opowieściach Pilipiuka, nie przynosi jednak autorowi żadnego powodu do wstydu.
[tab]Nie popełnię chyba żadnej zbrodni, jeśli stwierdzę, iż materiały zebrane w tej książce znacznie przewyższają te znane z pierwszego tomu opowiadań. Nie ma co ukrywać, że styl i pomysły przeszły na kolejny - wyższy stopień ewolucji twórczej. "Czerwona Gorączka" jest więc zbiorem jedenastu opowiadań, stojącym na naprawdę wysokim poziomie. Chyba nie mogę wskazać żadnego tytułu, który mógłby chociaż ujść za słabszy od pozostałych.
[tab]Od strony technicznej muszę przyznać iż Fabryka Słów naprawdę zaserwowała czytelnikowi ciekawą pozycję. Oczywiście, okładka z błyszczącymi elementami grafiki to już standard dla tego wydawnictwa, ale strony które posiadają zaczerwienione brzegi i schemat carskiej pieczęci, to naprawdę mile urozmaicenie wizualne. Mimo, iż książka wydana jest w miękkiej okładce i zawiera 430 stron, nie rozkleja sie po kilku czytaniach, co jest naprawdę dobrym i niespotykanym aspektem dla miękkich oprawek. Tak wiec mogę śmiało stwierdzić, iż cena prawie 30 zł za niepodważalnie porządną książkę (zarówno od strony fabularnej jak i technicznej), to naprawdę niezbyt wygórowany wydatek.Ogółem plusy: Niesamowicie przemyślany sposób kreowania bohaterów, ciekawe, nieliniowe opowiadania, przemyślany sposób łączenia wątków fantastycznych z historycznymi, czarny humor i ironia;

Ogółem minusy: BRAK!!!

Dla kogo to książka: Dla każdego, zwłaszcza dla tych, co lubią czarny humor, historię i fanastykę oraz nieszablonowe opowiadania.


Ocena: 10/10

Tytuł: Czerwona Gorączka
Tytuł oryginału: Czerwona Gorączka
Autor: Andrzej Pilipiuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 432
ISBN: 978-83-60505-30-4
Cena: 29,99zł
KOMENTARZE (0) Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 03:34 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka