• Pokusy nieśmiertelności, a może tylko poznanie?

  „Extensa” Dukaj Jacek

  Chyba każdy czytał kiedyś w swoim życiu jakąś sagę rodową. Niekoniecznie grubą, nie zawsze świetnie napisaną. A jednak nie da się tego typu opowieściom odmówić... no właśnie, czego? Autentyzmu? Chyba nie o to chodzi. Moja prywatna teoria zakłada, że tajemnica tkwi w rodzinnych opowieściach. Bajdurzenia starszych członków rodziny, historie przekazywane z pokolenia na pokolenie - jakże łatwo za ich pomocą oddziaływać na wyobraźnię człowieka. Stanowią pomost pomiędzy tym, co jest, a tym co było, albo też tym, co być mogło.

 • Zapomnieć, czy niezapomnieć... ?

  „Krainy Magii” Antologia

  Dzisiejszego ranka, korzystając z uroków świątecznej przerwy w nauce, sięgnąłem po "Krainy Magii". Jest to zbiór opowiadań ze świata Forgotten Realms, który ISA wydała wprawdzie już jakiś czas temu, ba, nawet miałem kiedyś okazję go przeczytać, lecz za recenzowanie zabieram się dopiero pięć lat po premierze książki. "Krainy Magii" to nienajgorsza, ale i z pewnością nie wybitna antologia, stworzona prawdopodobnie wyłącznie z myślą o osobach uwielbiających Zapomniane Krainy.

 • Lekarstwo na choroby nadprzyrodzone

  „2586 kroków” Pilipiuk Andrzej

  Kiedyś byłem chory i jeden z kolegów postanowił pożyczyć mi książkę. Wiedział, że lubię twórczość Andrzeja Pilipiuka. Do tamtego dnia znałem tego autora tylko jako twórcę postaci Jakuba Wędrowycza. Miałem więc okazje zapoznać sie z innymi opowiadaniami Pilipiuka. Gdy ją szybko przeczytałem (a opasłe to tomisko, ponad 500 stron) wiedziałem już, że muszę mieć tę książkę na własność. I udało sie, nie żałuje żadnej wydanej na nią złotówki.

 • Rękawica rzucona bogom i starości

  „Ostatni Bohater” Pratchett Terry

  „Stał się legendą za życia. Wciąż pamięta wspaniałe dni niezwykłych przygód. Pamięta czasy, gdy bohater nie musiał się martwić o ogrodzenia, prawników i cywilizację. Pamięta też czasy, kiedy ludzie nie krytykowali zabijania smoków. Dzisiaj za to nie zawsze pamięta, gdzie odłożył swoje zęby... I wcale mu się to nie podoba. Teraz więc, ze swym starożytnym mieczem, nową laską i starymi przyjaciółmi - a są to bardzo starzy przyjaciele - Cohen Barbarzyńca wyrusza w ostatnią misję. Zamierza wspiąć się na najwyższą górę Świata Dysku i spotkać swoich bogów. Nie podoba mu się, że pozwalają ludziom starzeć się i umierać.”

 • Labirynt przeznaczenia i Święty Graal

  „Labirynt” Mosse Kate

  Od pewnego czasu wyraźnie da się zauważyć swoistą modę na powieści, prace i publikacje, które swoją tematyką dotykają wszystkiego tego, co przez lata narosło wokół Świętego Graala. Pozornie zdawać by się mogło, że stało się tak za sprawą "Kodu Leonarda Da Vinci" Browna, który bez wątpienia wpłynął na popularność spiskowych teorii dziejów. Choć, oczywiście, dużo wcześniej pojawiały się teksty podobne pod względem tematyki, wygląda na to, że właśnie teraz przeżywają one swój renesans.

 • Trupy i Powieść Idealna

  „Gniazdo Światów” Huberath Marek

  Dwa tygodnie temu, będąc w jednej z poznańskich księgarni, moją uwagę przykuła wielka biała czaszka widniejąca na okładce jednej z tamtejszych książek. "Gniazdo Światów", bo taki był jej tytuł, bardzo mnie zaintrygowało, a i nazwisko autora nie było mi obce. Mimo, iż nigdy wcześniej nie miałem okazji zapoznać się z jego twórczością, to słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat jego dzieł. Dość wspomnieć, iż na jednym z internetowych for, Huberatha nazwano mistrzem polskiej fantastyki naukowej. Nie zastanawiając się dłużej, kupiłem książkę. Nie miałem wówczas pojęcia, że przyjdzie mi przeczytać Powieść Idealną.

 • Obłęd czy opętanie?

  „Lśnienie” King Stephen

  Mój pierwszy kontakt z twórczością Stephena Kinga miał miejsce nieco ponad rok temu. "Zielona Mila", bo od tej książki wszystko się zaczęło, była jednym z najlepszych thrillerów, jakie kiedykolwiek czytałem. Jakiś czas później sięgnąłem po pierwszy tom "Mrocznej Wieży" - i srodze się na nim zawiodłem. Kilka tygodni temu w moje ręce wpadło jedno z największych dzieł Kinga - "Lśnienie". Czytanie tej książki nie było dla mnie łatwym przeżyciem.

 • Płonąć z...

  „Ognie na skałach” Ziemkiewicz Rafał Andrzej

  Chyba każdemu zdarzyło się pomyśleć, że wszystko już było. Literatura notorycznie powiela wzorce, stworzone dawno temu. Są, rzecz jasna, skończeni indywidualiści, którzy nieodmiennie starają się tworzyć rzeczy nowe i zadziwiające - z różnymi rezultatami. Są jednak i tacy, którzy z powodzeniem zajmują się krytyką rzeczywistości i przenoszeniem codziennych zjawisk na grunt literacki. Rafał A. Ziemkiewicz jest tu idealnym przykładem. Bo co z tego, że było, skoro było inaczej?

 • Polakom gratulujemy Wędrowycza!

  „Wieszać każdy może” Pilipiuk Andrzej

  Niewielu jest sympatyków polskiej fantastyki, którzy nie znaliby Jakuba Wędrowycza. Człowiek ten, będący doskonałym bimbrownikiem, słynnym egzorcystą-amatorem i jednocześnie powszechnie znanym pasożytem społecznym, to niewątpliwie jeden z najbarwniejszych bohaterów współczesnej polskiej literatury. Dziś mam przyjemność recenzować kolejny, piąty już zbiór opowiadań, w których tenże sympatyczny dziadziuś* odgrywa główną rolę.

 • Przyjemny standard

  „Klejnot Halflinga” Salvatore R.A.

  Każdy z miłośników fantastyki raz na jakiś czas sięga po książki, od których zaczęła się jego przygoda z nowym hobby. Dla wielu jest to Tolkien, dla niektórych Lewis, a dla innych Sapkowski. Dla mnie natomiast książkami, od których wszystko się zaczęło, są powieści spod znaku Forgotten Realms. Niedawno zabrałem się za ich ponowne czytanie. Dziś mam przyjemność zrecenzować "Klejnot Halflinga", powieść stanowiącą zakończenie najsłynniejszego chyba cyklu Zapomnianych Krain - Trylogii Doliny Lodowego Wichru.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 08:44 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka