• Labirynt przeznaczenia i Święty Graal

  „Labirynt” Mosse Kate

  Od pewnego czasu wyraźnie da się zauważyć swoistą modę na powieści, prace i publikacje, które swoją tematyką dotykają wszystkiego tego, co przez lata narosło wokół Świętego Graala. Pozornie zdawać by się mogło, że stało się tak za sprawą "Kodu Leonarda Da Vinci" Browna, który bez wątpienia wpłynął na popularność spiskowych teorii dziejów. Choć, oczywiście, dużo wcześniej pojawiały się teksty podobne pod względem tematyki, wygląda na to, że właśnie teraz przeżywają one swój renesans.

 • Trupy i Powieść Idealna

  „Gniazdo Światów” Huberath Marek

  Dwa tygodnie temu, będąc w jednej z poznańskich księgarni, moją uwagę przykuła wielka biała czaszka widniejąca na okładce jednej z tamtejszych książek. "Gniazdo Światów", bo taki był jej tytuł, bardzo mnie zaintrygowało, a i nazwisko autora nie było mi obce. Mimo, iż nigdy wcześniej nie miałem okazji zapoznać się z jego twórczością, to słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat jego dzieł. Dość wspomnieć, iż na jednym z internetowych for, Huberatha nazwano mistrzem polskiej fantastyki naukowej. Nie zastanawiając się dłużej, kupiłem książkę. Nie miałem wówczas pojęcia, że przyjdzie mi przeczytać Powieść Idealną.

 • Obłęd czy opętanie?

  „Lśnienie” King Stephen

  Mój pierwszy kontakt z twórczością Stephena Kinga miał miejsce nieco ponad rok temu. "Zielona Mila", bo od tej książki wszystko się zaczęło, była jednym z najlepszych thrillerów, jakie kiedykolwiek czytałem. Jakiś czas później sięgnąłem po pierwszy tom "Mrocznej Wieży" - i srodze się na nim zawiodłem. Kilka tygodni temu w moje ręce wpadło jedno z największych dzieł Kinga - "Lśnienie". Czytanie tej książki nie było dla mnie łatwym przeżyciem.

 • Płonąć z...

  „Ognie na skałach” Ziemkiewicz Rafał Andrzej

  Chyba każdemu zdarzyło się pomyśleć, że wszystko już było. Literatura notorycznie powiela wzorce, stworzone dawno temu. Są, rzecz jasna, skończeni indywidualiści, którzy nieodmiennie starają się tworzyć rzeczy nowe i zadziwiające - z różnymi rezultatami. Są jednak i tacy, którzy z powodzeniem zajmują się krytyką rzeczywistości i przenoszeniem codziennych zjawisk na grunt literacki. Rafał A. Ziemkiewicz jest tu idealnym przykładem. Bo co z tego, że było, skoro było inaczej?

 • Polakom gratulujemy Wędrowycza!

  „Wieszać każdy może” Pilipiuk Andrzej

  Niewielu jest sympatyków polskiej fantastyki, którzy nie znaliby Jakuba Wędrowycza. Człowiek ten, będący doskonałym bimbrownikiem, słynnym egzorcystą-amatorem i jednocześnie powszechnie znanym pasożytem społecznym, to niewątpliwie jeden z najbarwniejszych bohaterów współczesnej polskiej literatury. Dziś mam przyjemność recenzować kolejny, piąty już zbiór opowiadań, w których tenże sympatyczny dziadziuś* odgrywa główną rolę.

 • Przyjemny standard

  „Klejnot Halflinga” Salvatore R.A.

  Każdy z miłośników fantastyki raz na jakiś czas sięga po książki, od których zaczęła się jego przygoda z nowym hobby. Dla wielu jest to Tolkien, dla niektórych Lewis, a dla innych Sapkowski. Dla mnie natomiast książkami, od których wszystko się zaczęło, są powieści spod znaku Forgotten Realms. Niedawno zabrałem się za ich ponowne czytanie. Dziś mam przyjemność zrecenzować "Klejnot Halflinga", powieść stanowiącą zakończenie najsłynniejszego chyba cyklu Zapomnianych Krain - Trylogii Doliny Lodowego Wichru.

 • Klasycznie, fantastycznie, symbolicznie

  „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa” Lewis C.S.

  "Opowieści z Narnii" autorstwa C.S. Lewis'a uchodzą za jeden z najpopularniejszych cykli fantasy. Nie ma chyba wśród miłośników fantastyki osoby, która nie słyszała nigdy o rodzeństwie Pevensie, przenoszącego się do innego świata za sprawą tajemniczej szafy. Wstydem jest nie znać Narnii, a nigdy o niej nie słyszeć to już ostateczna hańba. Dlatego pisząc tę recenzję zamierzam nie tyle ocenić pierwszy tom opowieści, co przedstawić go tym niewielu osobom, które jak dotąd nie miały okazji go przeczytać.

 • Solidne czytadło

  „Strumienie Srebra” Salvatore R.A.

  "Strumienie Srebra" to drugi tom Trylogii Doliny Lodowego Wichru, uważanej za jeden z najlepszych owoców twórczości R.A. Salvatore'a. Jako, że "Kryształowy Relikt" był powieścią bardzo dobrą, liczyłem, iż następna książka z cyklu będzie trzymała poziom poprzedniczki. W istocie, "Strumienie Srebra" to solidne czytadło - jednak do poziomu pierwszego tomu cyklu nieco mu brakuje.

 • Przyszłość, Przeszłość, Ewolucja

  „Perfekcyjna niedoskonałość” Dukaj Jacek

  Zapewne każdy choć raz zastanawiał się, czym jest doskonałość. Jak można ją zdefiniować i co się tak naprawdę pod tym pojęciem kryje? Doskonałość bez wątpienia jest czymś skończonym i uporządkowanym, choć niekiedy wykracza poza granice wyobraźni. Wydawałoby się, że jej naturalną odwrotnością jest niedoskonałość, którą większość z nas kojarzy z chaosem lub z jakimś specyficznym defektem. Kolejna książka Jacka Dukaja każe czytelnikowi zrewidować takie poglądy. Wskazuje na jedyną, prawdziwą doskonałość - "Perfekcyjną niedoskonałość".

 • Alternatywna historia kina

  „Ruchome obrazki” Prachett Terry

  „Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na cellulitowej taśmie. Świat Dysku odkrywa magię Srebrnego Ekranu.” Chodź jak twierdza alchemicy który wynaleźli ruchome obrazki – to tylko biologia, chemia i czysty okultyzm. Nie ma tu żadnej magii. Mimo to wybucha szał na ruchome obrazki.

 • Ostatnie artykuły

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 lut 2019, 20:01 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka