• Egzorcyzmy raz jeszcze

  „Czarownik Iwanow” Andrzej Pilipiuk

  Jakub Wędrowycz, wiecznie uchylający się od pracy bimbrownik i pasożyt społeczny, to postać, o której słyszał chyba każdy szanujący się miłośnik polskiej fantastyki. A jeśli jest wśród Was ktoś, kto go nie zna, to radzę się do tego nie przyznawać i czym prędzej nadrobić zaległości. Nadchodzi bowiem "Czarownik Iwanow" - drugi tom przygód egzorcysty-amatora. I choć nie tak doskonały jak "Kroniki Jakuba Wędrowycza", to zdecydowanie warty poświęcenia mroźnego, zimowego wieczoru.

 • Zbiór opowiadań fantastycznych z każdego podgatunku

  „Pasterz Upiorów” Dębski Rafał

  [tab] Muszę otwarcie przyznać, że nie znałem żadnej pozycji spośród twórczego dorobku Rafała Dębskiego. Okazja do nadrobienia zaległości trafiła się niedawno, gdy, dzięki uprzejmości wydawnictwa Fantasmagoricon, wpadł mi w ręce zbiór najlepszych opowiadań autora. Tak przynajmniej określa je wydawca na okładce ksiązki.

 • Przeciętna opowieść, przeciętnie uwieńczona...

  „Waterdeep” Awlinson Richard

  [tab]Od jakiegoś czasu regularnie przypominam sobie dawne lektury spod znaku Zapomnianych Krain. Całkiem niedawno zacząłem na nowo czytać Trylogię Awatarów, opisującą słynne Czasy Kłopotów, a więc okres, kiedy to bogowie zostali wygnani z panteonów i zmuszeni do egzystowania wespół ze śmiertelnikami. Po nienajlepszej "Cienistej Dolinie" oraz zaskakująco dobrym "Tantras" przyszła kolej na trzeci i ostatni tom cyklu - "Waterdeep".

 • Kolejne 2586 kroków

  „Czerwona Gorączka” Andrzej Pilipiuk

  [tab]Jak zapowiedziałem kiedyś w recenzji "2586 kroków" - książki Andrzeja Pilipiuka, jeśli autor wyda kolejny zbiór opowiadań, kupię go bez wahania. I gdy tylko dowiedziałem się z jednego z portali internetowych o planowanej premierze "Czerwonej Gorączki", wiedziałem już, że na pewno wzbogacę moją biblioteczkę o tę właśnie pozycję. I muszę przyznać, że, jak w większości dzieł Andrzeja Pilipiuka, i ta książka okazała się zakupem jak najbardziej udanym.

 • Historyczna fantasy w najlepszym wydaniu

  „Pasterz Upiorów” Dębski Rafał

  [tab]Jeszcze kilka lat temu, nazwisko "Dębski" kojarzyło się polskim miłośnikom fantastyki wyłącznie z Eugeniuszem, autorem cyklu o detektywie Owenie Yates'ie. Dziś natomiast literaturę fantastyczną pisze także inny Dębski - Rafał, niespokrewniony z tym pierwszym. W ostatnim czasie wydał kilka bardzo dobrych powieści, z "Gwiazdozbiorem Kata" i "Kiedy Bóg Zasypia" na czele. Kilka dni temu, nakładem wydawnictwa Fantasmagoricon, ukazał się zbiór jego najlepszych opowiadań, zatytułowany "Pasterz Upiorów".

 • Niebieskiego Misia świat

  „13 i 1/2 Życia Kapitana Niebieskiego Misia” Moers Walter

  Akcja powieści rozgrywa się na kontynencie zwanym Zamonią. W trzynastu rozdziałach swego życia, mały, sympatyczny, niebieski niedźwiedź podróżuje przez cały kontynent, a jego przygody nie pozwalają na oderwanie się od książki chociażby na pięć minut. Niebieski Miś zaczyna swoją przygodę w łupinie orzecha, dryfując po otwartym morzu. Następnie opowiada o tym, jak znaleźli go Mikropiraci i jak wychowywali go do momentu, aż stał się dla nich zbyt duży. Potem niedźwiadek wylądował na Wyspie Klabaretników, które mają siać strach, a następnie trafił do Nocnej Szkoły, w której inteligencja uważana jest za osobliwy rodzaj choroby, roznoszonej przez bakterie profesora.

 • Miasto, Masa, Maszyna

  „Pasza-zade” Grimwood Jon Courtenay

  Ogromne, przeludnione miasta, pełne ludzi, żyjących w cyberprzestrzeni,to idealne tło dla współczesnych, cyberpunkowych kryminałów. Można tam umieścić wiele barwnych postaci: degeneratów społecznych, zwariowanych naukowców, ludzi modyfikujących swe ciała na najróżniejsze sposoby. Odrobinę tego wszystkiego oddaje w ręce czytelników J. C. Grimwood w powieści pt. “Pasza- zade, pierwsza arabeska”.

 • Lancelot na motocyklu

  „Złamany Miecz” Cochran Molly, Murphy Warren

  Kilka dni temu, będąc w poznańskim Cinema City, trafiłem do otwartej tam niedawno księgarni. Pierwszą rzeczą, którą zrobiłem po przestąpieniu jej progu, było spojrzenie na dział z przecenionymi książkami. Tam właśnie znalazłem "Złamany Miecz" Molly Cochran i Warrena Murphy'ego. Nabyłem go za śmieszną cenę sześciu złotych i jeszcze w drodze do domu rozpocząłem lekturę.

 • Komuda w życiowej formie

  „Czarna Szabla” Komuda Jacek

  Jacek Komuda to jeden z tych autorów, których darzę największym zaufaniem. Ilekroć sięgam po jego twórczość, nigdy nie spotyka mnie zawód. Wielka była więc moja radość, gdy na jednym z konwentów pan Jacek poinformował, iż w najbliższym czasie zamierza wydać kolejny zbiór opowiadań. Przyzwyczajony do wysokiego poziomu publikowanych dotychczas utworów, byłem pewien, że głośno zapowiadana "Czarna Szabla" nie zawiedzie moich oczekiwań. I nie zawiodła.

 • Prawie jak baśnie dla dzieci

  „M jak magia” Gaiman Neil

  Zbiory opowiadań mają to do siebie, że można je czytać praktycznie wszędzie. Wystarczy zaledwie chwila wolnego czasu, aby przenieść się do zupełnie innego wymiaru, rządzonego twardą ręką wyobraźni. Jadąc autobusem miejskim spokojnie można połknąć jedną, a niekiedy nawet dwie lub więcej opowieści. Ci, którzy uwielbiają krótkie historie, powinni zaopatrzyć się w najnowszą książkę Neila Gaimana, "M jak magia".

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 mar 2019, 06:07 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka