• Miecz w kowadle

  „Miecz dla Króla” T. H. White

  [tab]Bardzo lubię legendy arturiańskie. Nic więc dziwnego, że opis pierwszego tomu pięcioksięgu T. H. White’a bardzo mnie zaintrygował. I prawdę mówiąc, "Miecz dla króla" spełnił moje oczekiwania.

 • Czas to też surowiec

  „Złodziej Czasu” Terry Pratchett

  [tab]Nie muszę chyba nikomu przypominać, iż Terry Pratchett jest jednym z najchętniej czytanych autorów fantastyki, tak w Polsce jak i na świecie. A wydany niedawno w naszym kraju, dwudziesty szósty tom serii o Świecie Dysku pt. ” Złodziej Czasu”, doskonale świadczy o niesłabnącej popularności tego pisarza. Sam z twórczością Pratchetta spotkałem się już kilka ładnych lat temu i od tamtej pory przeczytałem większość książek, które wyszły spod jego pióra. Dlatego niezmiernie się ucieszyłem, kiedy przyszło mi się zapoznać z nową pozycją tego pisarza.

 • Nauki rodem z Dalekiego Wschodu

  „Mistrz Pu Pu” Hideyuki Niki

  Bodaj każdy, nawet największy domator, marzy czasem, by wyruszyć w daleką podróż. Poznać nieznane krainy, spotkać obcych, lecz fascynujących ludzi, poczuć na karku powiew przygody. Dlatego też wszelkiego typu powieści drogi cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Idealnie nadają się też aby pokazać, jak wszystko się zmienia, a bohaterowie wraz ze wszystkim. Ten typ powieści daje ogromne możliwości dla pisarza i czytelnika. Hideyuki Niki, autor "Mistrza Pu Pu" znakomicie to wykorzystuje.

 • Wesoły jest żywot kosmicznego żołnierza

  „Żołnierze Kosmosu” Robert A. Heinlein

  W styczniu tego roku, w serii klasyka Sciencie - Fiction, ukazała się, napisana w 1959 przez Roberta A. Heinleina, powieść "Żołnierze Kosmosu". Dzięki wydawnictwu Solaris do rąk polskiego czytelnika trafiło pełne tłumaczenie tej książki. Poprzednie wydanie Amberu, nosiło miano "Kawalerii Kosmosu" i było skrócone o prawie 1/5 objętości. Stało się tak dlatego, iż stwierdzono, że wiele traktatów i rozważań zawartych w powieści będzie po prostu nudne dla polskiego czytelnika. Jak się jednak okazuje, po przeczytaniu nowego wydania, przemyślenia te są niezmiernie ważne dla dobrego zrozumienia lektury.

 • Inwazja obcych niczym komunizm

  „Władcy Marionetek” Robert A. Heinlein

  W roku 1951 amerykański pisarz sciencie - fiction, Robert A. Heinlein, wydał swoją powieść pt.: "Władcy Marionetek". Dziś Henlein to jeden z czołowych pisarzy swego gatunku, autor takich bestsellerów jak "Obcy w obcym kraju" albo "Żołnierze kosmosu". Dlatego też wydawnictwo Solaris postanowiło umieścić wznowienie tego dzieła na liście serii klasyki S-F. Polscy czytelnicy jak dotąd mieli tylko jedną szansę na poznanie tej książki, kiedy to w 1991 ukazało się tłumaczenie, wydane przez Phantom Press International.

 • Bułyczow dobry, acz nie wstrząsający

  „Trzęsienie ziemi” Bułyczow Kir

  Od jakiegoś czasu oferta wydawnictwa Solaris jest regularnie wzbogacana o kolejne dzieła legendarnego, rosyjskiego autora science-fiction, Kira Bułyczowa. Kilka tygodni temu w moje ręce wpadła "Operacja Żmija", w której zręcznie i bez ogródek dokonał krytyki ideologii marksistowskiej. Ostatnio natomiast zakończyłem lekturę "Trzęsienia ziemi", powieści stanowiącej pierwszy tom dylogii indochińskiej. I choć fantastyki w niej jak na lekarstwo, to niewątpliwie stanowi solidne rozpoczęcie dwuksiążkowego cyklu.

 • Kosmicznie

  „Agent FK. Świątynia Czarownic” Kir Bułyczow

  Są ludzie, którzy zaczytują się namiętnie w książkach science-fiction. Ale są też tacy, którzy niezbyt za nimi przepadają. Jednak istnieją pisarze, których każdy powinien znać. I do takich twórców bezapelacyjnie należy Kir Bułyczow.

 • Japoński misz masz, a fantastyka

  „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii , Tradycje kulinarne Japonii” Magdalena Tomaszewska-Bolałek

  Każdy, kto chociaż raz próbował napisać opowiadanie, esej, czy nawet narrację do sesji RPG, doskonale wie, że nie jest to zadanie łatwe. Wybranie spośród miliona zbędnych szczegółów tego, co ubarwi tworzoną przez nas historię, zarazem czyniąc ją bardziej realną, wymaga ogromnego wysiłku. Bo gdzie szukać informacji, zdolnych zainteresować odbiorców? Otóż najłatwiej jest sięgnąć po publikacje popularno-naukowe, zawierające przekrojowe spojrzenie na interesującą nas dziedzinę. Do tego typu pozycji należy zaliczyć "Tradycje kulinarne Japonii" i "Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek.

 • Najlepsze w roku 2002

  „Zajdel 2003 - Antologia” Antologia

  Jakiś czas temu, przeglądając katalog Fabryki Słów, natknąłem się na dość ciekawy tytuł, którego, w odróżnieniu od pozostałych, nigdy nie zobaczyłem na półce jakiejkolwiek księgarni. Mowa o antologii "Zajdel 2003", zawierającej opowiadania nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla za rok 2002. Szczęśliwym trafem, książkę można było nabyć na ubiegłorocznym PyrKonie po wyraźnie obniżonej cenie. Nie czekając dłużej, kupiłem ją i parę godzin później rozpocząłem lekturę.

 • Opowieści kosmologiczne i nie tylko

  „Kroki w Nieznane 2007” Antologia

  [tab] W pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku "Kroki w nieznane" pod redakcją Lecha Jęczmyka były praktycznie jedyną tego rodzaju pozycją na polskim rynku. Ukazało się sześć tomów stanowiących wybór najlepszej ówcześnie światowej fantastyki. W 1976 roku, z powodów politycznych, nakład książki został zamknięty. W 2005 roku tytuł ten został przywrócony polskim czytelnikom przez wydawnictwo Solaris. Do Lecha Jęczmyka dołączył amerykanista - Konrad Walewski. Aktualnie ukazał się już trzeci tom tego almanachu, który omówię w tej właśnie recenzji, czyli tytułowe "Kroki w Nieznane 2007".

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 cze 2019, 02:22 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka