• Japoński misz masz, a fantastyka

  „Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii , Tradycje kulinarne Japonii” Magdalena Tomaszewska-Bolałek

  Każdy, kto chociaż raz próbował napisać opowiadanie, esej, czy nawet narrację do sesji RPG, doskonale wie, że nie jest to zadanie łatwe. Wybranie spośród miliona zbędnych szczegółów tego, co ubarwi tworzoną przez nas historię, zarazem czyniąc ją bardziej realną, wymaga ogromnego wysiłku. Bo gdzie szukać informacji, zdolnych zainteresować odbiorców? Otóż najłatwiej jest sięgnąć po publikacje popularno-naukowe, zawierające przekrojowe spojrzenie na interesującą nas dziedzinę. Do tego typu pozycji należy zaliczyć "Tradycje kulinarne Japonii" i "Zwierzęta zodiaku w kulturze Japonii" Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek.

 • Najlepsze w roku 2002

  „Zajdel 2003 - Antologia” Antologia

  Jakiś czas temu, przeglądając katalog Fabryki Słów, natknąłem się na dość ciekawy tytuł, którego, w odróżnieniu od pozostałych, nigdy nie zobaczyłem na półce jakiejkolwiek księgarni. Mowa o antologii "Zajdel 2003", zawierającej opowiadania nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla za rok 2002. Szczęśliwym trafem, książkę można było nabyć na ubiegłorocznym PyrKonie po wyraźnie obniżonej cenie. Nie czekając dłużej, kupiłem ją i parę godzin później rozpocząłem lekturę.

 • Opowieści kosmologiczne i nie tylko

  „Kroki w Nieznane 2007” Antologia

  [tab] W pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku "Kroki w nieznane" pod redakcją Lecha Jęczmyka były praktycznie jedyną tego rodzaju pozycją na polskim rynku. Ukazało się sześć tomów stanowiących wybór najlepszej ówcześnie światowej fantastyki. W 1976 roku, z powodów politycznych, nakład książki został zamknięty. W 2005 roku tytuł ten został przywrócony polskim czytelnikom przez wydawnictwo Solaris. Do Lecha Jęczmyka dołączył amerykanista - Konrad Walewski. Aktualnie ukazał się już trzeci tom tego almanachu, który omówię w tej właśnie recenzji, czyli tytułowe "Kroki w Nieznane 2007".

 • NIE dla cywilizacji

  „Konparuya Gomez - powrót do Edo” Saijo Naka

  Co by się stało, gdyby w świecie przyszłości, pełnym najnowocześniejszej technologii, w samym sercu Japonii, wydzielić część terytorium i ustanowić tam autonomiczne państwo? A gdyby tak jeszcze odciąć je od reszty świata i zaprowadzić w nim porządek sprzed kilkuset lat? Na pewno wstrząsnęłoby to międzynarodową opinią publiczną. Zwłaszcza wtedy, gdyby rząd Japonii zaakceptował nowo zaistniałą sytuację.

 • Krytyka marksizmu

  „Operacja Żmija” Bułyczow Kir

  Nieczęsto sięgam po rosyjską fantastykę. Preferuję rodzimą literaturę. Książki zagranicznych autorów służą mi zwykle jako przerywniki między kolejnymi dziełami polskich pisarzy. Jednak, będąc miłośnikiem prozy fantastycznej, nie zapominam o klasyce. A do klasyki niewątpliwie należą dzieła Kira Bułyczowa. Jedno z nich, zatytułowane "Operacja Żmija", miałem przyjemność czytać przed kilkoma dniami.

 • Egzorcyzmy raz jeszcze

  „Czarownik Iwanow” Andrzej Pilipiuk

  Jakub Wędrowycz, wiecznie uchylający się od pracy bimbrownik i pasożyt społeczny, to postać, o której słyszał chyba każdy szanujący się miłośnik polskiej fantastyki. A jeśli jest wśród Was ktoś, kto go nie zna, to radzę się do tego nie przyznawać i czym prędzej nadrobić zaległości. Nadchodzi bowiem "Czarownik Iwanow" - drugi tom przygód egzorcysty-amatora. I choć nie tak doskonały jak "Kroniki Jakuba Wędrowycza", to zdecydowanie warty poświęcenia mroźnego, zimowego wieczoru.

 • Zbiór opowiadań fantastycznych z każdego podgatunku

  „Pasterz Upiorów” Dębski Rafał

  [tab] Muszę otwarcie przyznać, że nie znałem żadnej pozycji spośród twórczego dorobku Rafała Dębskiego. Okazja do nadrobienia zaległości trafiła się niedawno, gdy, dzięki uprzejmości wydawnictwa Fantasmagoricon, wpadł mi w ręce zbiór najlepszych opowiadań autora. Tak przynajmniej określa je wydawca na okładce ksiązki.

 • Przeciętna opowieść, przeciętnie uwieńczona...

  „Waterdeep” Awlinson Richard

  [tab]Od jakiegoś czasu regularnie przypominam sobie dawne lektury spod znaku Zapomnianych Krain. Całkiem niedawno zacząłem na nowo czytać Trylogię Awatarów, opisującą słynne Czasy Kłopotów, a więc okres, kiedy to bogowie zostali wygnani z panteonów i zmuszeni do egzystowania wespół ze śmiertelnikami. Po nienajlepszej "Cienistej Dolinie" oraz zaskakująco dobrym "Tantras" przyszła kolej na trzeci i ostatni tom cyklu - "Waterdeep".

 • Kolejne 2586 kroków

  „Czerwona Gorączka” Andrzej Pilipiuk

  [tab]Jak zapowiedziałem kiedyś w recenzji "2586 kroków" - książki Andrzeja Pilipiuka, jeśli autor wyda kolejny zbiór opowiadań, kupię go bez wahania. I gdy tylko dowiedziałem się z jednego z portali internetowych o planowanej premierze "Czerwonej Gorączki", wiedziałem już, że na pewno wzbogacę moją biblioteczkę o tę właśnie pozycję. I muszę przyznać, że, jak w większości dzieł Andrzeja Pilipiuka, i ta książka okazała się zakupem jak najbardziej udanym.

 • Historyczna fantasy w najlepszym wydaniu

  „Pasterz Upiorów” Dębski Rafał

  [tab]Jeszcze kilka lat temu, nazwisko "Dębski" kojarzyło się polskim miłośnikom fantastyki wyłącznie z Eugeniuszem, autorem cyklu o detektywie Owenie Yates'ie. Dziś natomiast literaturę fantastyczną pisze także inny Dębski - Rafał, niespokrewniony z tym pierwszym. W ostatnim czasie wydał kilka bardzo dobrych powieści, z "Gwiazdozbiorem Kata" i "Kiedy Bóg Zasypia" na czele. Kilka dni temu, nakładem wydawnictwa Fantasmagoricon, ukazał się zbiór jego najlepszych opowiadań, zatytułowany "Pasterz Upiorów".

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 sty 2019, 14:49 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka