• Perska magia i katolicka żarliwość

  „Płomień i krzyż” Jacek Piekara

  Inkwizycja niemal od samego początku swojego istnienia wzbudzała swoiste zainteresowanie. Jednych fascynowała, inni jej nienawidzili, wszyscy zaś bali się jej. Każdy mógł być posądzonym o czary i herezje, a z tymi walczono okrutnie. Oczywiscie najbardziej spopularyzowaną formą wypalania grzechów było rozpalanie stosów, jednak skazanie nieszczęśnika poprzedzone było długim (i przy okazji możliwie najbardziej bolesnym) śledztwem. Wśród przeciwników Inkwizycji, a także jej najgorętszych zwolenników, zaczęły pojawiać się głosy, iż aby skutecznie walczyć ze złem, trzeba go dogłębnie poznać. Dlatego też wielu podejrzewało, iż najgorętszymi żołnierzami Kościoła będą właśnie ci, którzy przeszli przez piekło herezji i okultystycznych rytuałów.

 • Grzebanie w przeszłości

  „Korund i Salamandra” Ałła Gorelikowa

  Przyznaję, iż „Korund i Salamandra” to moje pierwsze spotkanie z rosyjską fantastyką. Powiem więcej, dopóki nie skończyłem powieści i nie przeczytałem informacji redakcyjnych, to nie miałem pojęcia, że Ałła Gorelikowa pochodzi z Rosji. Jak dla mnie jest to trochę tajemnicza sprawa. Napisano bowiem, że prawa autorskie do powieści (oprócz oczywiście Fabryki Słów) ma wydawnictwo „Kryłow” z o.o., a tytuł oryginalny brzmi „Kopoha”. Poszukałem trochę w Internecie i nie znalazłem żadnych informacji ani o autorce, ani tym bardziej o takim wydawnictwie. Przyszedł mi do głowy pomysł, aby sprawdzić w słowniku polsko-rosyjskim znaczenie oryginalnego tytułu i okazało się, że pasuje. „Kopoha” oznacza kopać, a o tym właśnie jest ta książka, o grzebaniu w przeszłości.

 • Umrzeć z mądrości

  „Obóz koncentracji” Thomas M. Disch

  Mądrość to cecha pożądana przez każdego przyzwoitego, inteligentnego człowieka. Zapewne każdy miewa czasem marzenia, według których po zażyciu jednej magicznej tabletki pozyskałby całą wiedzę, jaką ludzkość zgromadziła na przestrzeni wieków. Co jednak, gdy mamy do czynienia ze specyfikiem, który pogłębiając naszą mądrość, prowadzi do stopniowej degradacji organizmu? Odpowiedź na to pytanie daje jedno z najsłynniejszych dzieł Thomasa M. Discha, zatytułowane "Obóz koncentracji".

 • Cywilizacja to nie tylko wynalazki

  „Stacja Tranzytowa / Rezerwat goblinów” Clifford D. Simak

  „Stacja Tranzytowa / Rezerwat goblinów” Clifforda D. Simaka to kolejna próba przybliżenia polskiemu czytelnikowi klasyków światowego SF. Za każdym razem kiedy sięgam po taką książkę, zastanawiam się, czy ta próba zakończy się sukcesem czy zupełnym fiaskiem.

 • Nekromanta, Minotaur i Jaszczurek

  „Nekromeron” Wiktoria Ugriumow i Oleg Ugriumow

  Bardzo trudno jest nakręcić taką komedie, która faktycznie byłaby śmieszna. Jeszcze trudniej jest napisać taką książkę, by jednocześnie była humorystyczna i należała do gatunku fantasy. Jednak udało się to pewnej parze pisarzy. Są to Wiktoria Ugriumowa i Oleg Ugriumow, nie znani dotąd w Polsce. Zadebiutowali wydaną niedawno powieścią pt.:"Nekromeron".

 • Żałować za grzechy

  „Sługa Boży” Piekara Jacek

  Historia pokazuje, że od niepamiętnych czasów w każdej społeczności trafiali się ludzie, którzy za swe powołanie uznawali naprawianie świata. Dla niektórych takim archetypem będzie wizerunek błędnego rycerza. Cynicy zaś wskażą na fanatyków religijnych, którzy w imię wzniosłych ideałów dopuszczają się przeróżnych czynów, nierzadko wypaczając przybraną ideologię. Najczęściej podawanym przykładem takiego światopoglądowego wynaturzenia jest przypadek Świętej Inkwizycji. Do niej też odwołuje się Jacek Piekara w "Słudze Bożym", choć jego wizja religii jest odwróceniem tego, w co wierzą współcześni chrześcijanie.

 • Człowiek - pirofit

  „451 stopni Fahrenheita” Ray Bradbury

  "451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której papier zaczyna się palić."

 • Powrót do klasyki

  „Ostatnie życzenie” Sapkowski Andrzej

  Wraz z premierą gry komputerowej "Wiedźmin", najsłynniejsza saga polskiej fantastyki przeżywa drugi okres świetności. Dzięki ogromnej popularności dzieła panów z CD-Projekt, na półkach księgarń pojawiają się kolejne wznowienia książek o wiedźminie. Powstała także gra karciana, a na prawdziwych fanatyków Białego Wilka czekają różnorodne gadżety.

 • Miszmasz z polską szkołą w tle

  „Eus Deus Kosmateus” Mirosława Sędzikowska

  "Eus Deus Kosmateus" to najnowsza książka Mirosławy Sędzikowskiej. Powieść pisana jest w formie pamiętnika, którego autorką jest nauczycielka języka polskiego w wiejskiej szkole z internatem. Kobieta na codzień boryka się z różną młodzieżą. Wśród uczniów trafiają się jednostki wybitnie inteligentne, a także osobnicy bez przyszłości. Sama szkoła nie wyróżnia się niczym na tle setek innych, podobnych placówek. Jedyne ciekawe wydarzenie miało tu miejsce przed laty. Pewien uczeń, z pozoru całkiem zwyczajny chłopak, brutalnie zamordował kolegę. Trafił za kratki, jednak wśród uczniów pojawiają się plotki, jakoby Blady miał opuścić więzienie i wrócić do rodzinnej wsi. Ponadto sama nauczycielka zmaga się z problemami rodzinnymi - synowa za nią nie przepada, syn zostaje zastraszony przez miejscowych bandziorów, a na dokładkę zbliża się Boże Narodzenie.

 • Nowe przygody Jimmiego Rooka

  „Ciemnia” Graham Masterton

  Niewielu jest twórców, którzy potrafią tworzyć równie dobre powieści grozy jak Graham Masterton. Jednak, podobnie jak wielu innym, jemu także zdarzają się wypadki przy pracy. Jednym z nich jest "Ciemnia".

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 18 cze 2019, 03:05 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka