• Troisi poniżej oczekiwań

  „Dwie wojowniczki” Troisi Licia

  Premiera pierwszego tomu "Wojen Świata Wynurzonego" Licii Troisi była głośnym wydarzeniem. Jego pojawieniu się towarzyszyła intensywna kampania reklamowa. "Sekta zabójców" okazała się lekko napisaną i przyjemną lekturą, pomimo wyraźnego przywiązania autorki do ogólnie przyjętych kanonów fantasy. Niestety, wydany kilka tygodni temu drugi tom prezentuje się znacznie gorzej.

 • Plaga

  „Epidemie i zarazy” Antologia

  Po bardzo dobrych ostatnich latach, na polskich pisarzy fantastyki spadła prawdziwa plaga kiepskich tekstów. Bo cóż z tego, że opowiadanie jest poprawne i niby fabułę jakąś ma, skoro nie potrafi na dłużej przykuć uwagi czytelnika? Wszak nudzić to i stara baba we wsi potrafi, a nierzadko z tej jej gadaniny można usłyszeć prawdziwie zajmujące, choć zwykle mało wiarygodne historie. Czym więc różni się wiejskie gadanie od wydawanych w Polsce antologii nietrudno zrozumieć - przede wszystkim ceną.

 • Przeszłość - tak łatwo tam umrzeć

  „Srebna Łania z Visby” Andrzej Pilipiuk

  Co się stanie, kiedy ludzie z teraźniejszości utkwią w obcym kraju, cofnięci w przeszłość o prawie pięć wieków? A do tego mają do wykonania misję, jak to często bywa, niemożliwą do wykonania? Odpowiedź jest tylko jedna - będą walczyć o życie.

 • Pilipiuk w nieco słabszej formie

  „Ucieczka” Andrzej Pilipiuk

  Andrzej Pilipiuk to jeden z najbardziej aktywnych polskich pisarzy fantastyki. Od jakiegoś czasu każdego roku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazują się kolejne jego książki. W fandomie mówi się - zresztą całkiem słusznie - że Pilipiuk pisze dużo i dobrze. Także i ja zawsze przychylałem się do tej opinii. Tym większe było więc moje rozczarowanie, gdy okazało się, że pierwszy tom długo zapowiadanego "Norweskiego dziennika" stoi na raczej niskim poziomie.

 • Powrót do jakiej przyszłości?

  „Droga do Nidaros” Andrzej Pilipiuk

  O tym, że Andrzej Pilipiuk okazał się bardzo płodnym pisarzem, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Jako kolejny dowód popierający tę tezę, można wskazać wydany w tym roku pierwszy tom cyklu „Oko Jelenia: Droga do Nidaros”.

 • Perska magia i katolicka żarliwość

  „Płomień i krzyż” Jacek Piekara

  Inkwizycja niemal od samego początku swojego istnienia wzbudzała swoiste zainteresowanie. Jednych fascynowała, inni jej nienawidzili, wszyscy zaś bali się jej. Każdy mógł być posądzonym o czary i herezje, a z tymi walczono okrutnie. Oczywiscie najbardziej spopularyzowaną formą wypalania grzechów było rozpalanie stosów, jednak skazanie nieszczęśnika poprzedzone było długim (i przy okazji możliwie najbardziej bolesnym) śledztwem. Wśród przeciwników Inkwizycji, a także jej najgorętszych zwolenników, zaczęły pojawiać się głosy, iż aby skutecznie walczyć ze złem, trzeba go dogłębnie poznać. Dlatego też wielu podejrzewało, iż najgorętszymi żołnierzami Kościoła będą właśnie ci, którzy przeszli przez piekło herezji i okultystycznych rytuałów.

 • Grzebanie w przeszłości

  „Korund i Salamandra” Ałła Gorelikowa

  Przyznaję, iż „Korund i Salamandra” to moje pierwsze spotkanie z rosyjską fantastyką. Powiem więcej, dopóki nie skończyłem powieści i nie przeczytałem informacji redakcyjnych, to nie miałem pojęcia, że Ałła Gorelikowa pochodzi z Rosji. Jak dla mnie jest to trochę tajemnicza sprawa. Napisano bowiem, że prawa autorskie do powieści (oprócz oczywiście Fabryki Słów) ma wydawnictwo „Kryłow” z o.o., a tytuł oryginalny brzmi „Kopoha”. Poszukałem trochę w Internecie i nie znalazłem żadnych informacji ani o autorce, ani tym bardziej o takim wydawnictwie. Przyszedł mi do głowy pomysł, aby sprawdzić w słowniku polsko-rosyjskim znaczenie oryginalnego tytułu i okazało się, że pasuje. „Kopoha” oznacza kopać, a o tym właśnie jest ta książka, o grzebaniu w przeszłości.

 • Umrzeć z mądrości

  „Obóz koncentracji” Thomas M. Disch

  Mądrość to cecha pożądana przez każdego przyzwoitego, inteligentnego człowieka. Zapewne każdy miewa czasem marzenia, według których po zażyciu jednej magicznej tabletki pozyskałby całą wiedzę, jaką ludzkość zgromadziła na przestrzeni wieków. Co jednak, gdy mamy do czynienia ze specyfikiem, który pogłębiając naszą mądrość, prowadzi do stopniowej degradacji organizmu? Odpowiedź na to pytanie daje jedno z najsłynniejszych dzieł Thomasa M. Discha, zatytułowane "Obóz koncentracji".

 • Cywilizacja to nie tylko wynalazki

  „Stacja Tranzytowa / Rezerwat goblinów” Clifford D. Simak

  „Stacja Tranzytowa / Rezerwat goblinów” Clifforda D. Simaka to kolejna próba przybliżenia polskiemu czytelnikowi klasyków światowego SF. Za każdym razem kiedy sięgam po taką książkę, zastanawiam się, czy ta próba zakończy się sukcesem czy zupełnym fiaskiem.

 • Nekromanta, Minotaur i Jaszczurek

  „Nekromeron” Wiktoria Ugriumow i Oleg Ugriumow

  Bardzo trudno jest nakręcić taką komedie, która faktycznie byłaby śmieszna. Jeszcze trudniej jest napisać taką książkę, by jednocześnie była humorystyczna i należała do gatunku fantasy. Jednak udało się to pewnej parze pisarzy. Są to Wiktoria Ugriumowa i Oleg Ugriumow, nie znani dotąd w Polsce. Zadebiutowali wydaną niedawno powieścią pt.:"Nekromeron".

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 26 kwi 2019, 08:53 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka