• Żałować za grzechy

  „Sługa Boży” Piekara Jacek

  Historia pokazuje, że od niepamiętnych czasów w każdej społeczności trafiali się ludzie, którzy za swe powołanie uznawali naprawianie świata. Dla niektórych takim archetypem będzie wizerunek błędnego rycerza. Cynicy zaś wskażą na fanatyków religijnych, którzy w imię wzniosłych ideałów dopuszczają się przeróżnych czynów, nierzadko wypaczając przybraną ideologię. Najczęściej podawanym przykładem takiego światopoglądowego wynaturzenia jest przypadek Świętej Inkwizycji. Do niej też odwołuje się Jacek Piekara w "Słudze Bożym", choć jego wizja religii jest odwróceniem tego, w co wierzą współcześni chrześcijanie.

 • Człowiek - pirofit

  „451 stopni Fahrenheita” Ray Bradbury

  "451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której papier zaczyna się palić."

 • Powrót do klasyki

  „Ostatnie życzenie” Sapkowski Andrzej

  Wraz z premierą gry komputerowej "Wiedźmin", najsłynniejsza saga polskiej fantastyki przeżywa drugi okres świetności. Dzięki ogromnej popularności dzieła panów z CD-Projekt, na półkach księgarń pojawiają się kolejne wznowienia książek o wiedźminie. Powstała także gra karciana, a na prawdziwych fanatyków Białego Wilka czekają różnorodne gadżety.

 • Miszmasz z polską szkołą w tle

  „Eus Deus Kosmateus” Mirosława Sędzikowska

  "Eus Deus Kosmateus" to najnowsza książka Mirosławy Sędzikowskiej. Powieść pisana jest w formie pamiętnika, którego autorką jest nauczycielka języka polskiego w wiejskiej szkole z internatem. Kobieta na codzień boryka się z różną młodzieżą. Wśród uczniów trafiają się jednostki wybitnie inteligentne, a także osobnicy bez przyszłości. Sama szkoła nie wyróżnia się niczym na tle setek innych, podobnych placówek. Jedyne ciekawe wydarzenie miało tu miejsce przed laty. Pewien uczeń, z pozoru całkiem zwyczajny chłopak, brutalnie zamordował kolegę. Trafił za kratki, jednak wśród uczniów pojawiają się plotki, jakoby Blady miał opuścić więzienie i wrócić do rodzinnej wsi. Ponadto sama nauczycielka zmaga się z problemami rodzinnymi - synowa za nią nie przepada, syn zostaje zastraszony przez miejscowych bandziorów, a na dokładkę zbliża się Boże Narodzenie.

 • Nowe przygody Jimmiego Rooka

  „Ciemnia” Graham Masterton

  Niewielu jest twórców, którzy potrafią tworzyć równie dobre powieści grozy jak Graham Masterton. Jednak, podobnie jak wielu innym, jemu także zdarzają się wypadki przy pracy. Jednym z nich jest "Ciemnia".

 • Dysputy z fantastami

  „Rozmowy przekorne” Brykalski Dawid

  [tab]Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak wielu polskich pisarzy fantastów trzyma w domu koty? Dlaczego Pilipiuk nie mieszka w Wojsławicach? Skąd rodzimi autorzy czerpią inspiracje do kolejnych utworów? Z odpowiedziami na te pytania przychodzą "Rozmowy przekorne" Dawida Brykalskiego, nieznanego w fandomie dziennikarza, który w swym dziele przedstawia pisarskie gwiazdy z nieznanej do tej pory strony.

 • Legendy arturiańskie raz jeszcze

  „Wiedźma z lasu” T.H. White

  "Wiedźma z lasu" to drugi tom powieści „Był sobie raz na zawsze król” T. H. White'a. Seria, licząca pięć tomów, jest próbą ponownego opowiedzenia legendy arturiańskiej.

 • Rewolucja oraz jajko na twardo

  „Straż Nocna” Terry Pratchett

  Wiele książek ma to do siebie, że kiedy czytelnik zdoła już się zaprzyjaźnić z głównymi bohaterami, z chęcią poznałby ich dalsze losy. Terry`emu Pratchettowi doskonale udaje się nasycić ten apetyt. "Straż nocna" to dwudziesta dziewiąta książka z cyklu o Świecie Dysku wydana w Polsce.

 • O żywych trupach słów kilka

  „Wojna Zombie” Max Brooks

  Gratka dla każdego miłośnika żywych trupów – nie ma chyba osoby, która po obejrzeniu któregoś z setek filmów o zombie nie wyobrażałaby sobie siebie, jako tego jedynego, który wie co robić i, nie tracąc zimnej krwi, prowadzi swoją rodzinę i kumpli do bezpiecznego miejsca, gdzie dowodzi obroną, organizuje ekspedycje po żywność i broń, a w ostatecznym rozrachunku zostaje szefem jednego z mikro-państw w tym nowym, wspaniałym świecie.

 • Szpadą i magią

  „Pierwszy Krok” Adam Przechrzta

  [tab]Adam Przechrzta stosunkowo niedawno zadebiutował na literackim rynku. Jego pierwsze opowiadanie zostało opublikowane dopiero w 2006 roku w gazecie "Nowa Fantastyka" i nosiło tytuł "Pierwszy Krok". Jednak to ono zapewniło temu autorowi uznanie u polskich czytelników. I to pod tym właśnie tytułem Fabryka Słów wydała pierwszą książkę tego autora.

Copyright © 2004-2018 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 14 gru 2018, 15:28 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka