• Marsjanin - Mesjasz nazwiskiem Smith

  „Obcy w obcym kraju” Robert A. Heinlein

  "Obcy w obcym kraju" to jedna z najbardziej kultowych powieści drugiej połowy dwudziestego wieku. Wyróżniona wieloma nagrodami, w tym Hugo. Pierwsza książka science - fiction, która trafiła na listę bestesellerów "New York Timesa". Książka, która została okrzyknięta biblią hipisów. Lecz co ta pozycja jest w stanie zaproponować nam, żyjącym prawie pięćdziesiąt lat od jej pierwszego wydania? Otóż bardzo wiele.

 • Globalne ocieplenie cywilizacji

  „Wiosna Helikonii” Brain W. Adliss

  Trzytomowy cykl o Helikonii, autorstwa Briana W. Aldissa, często porównywany jest z takimi perełkami literatury science - fiction jak "Diuna" Herberta czy "Hyperion" Simmonsa. Czy faktycznie pierwszy tom cyklu "Wiosna Helikonii" ma szansę stanąć na jednej półce obok takich klasyków? Polscy czytelnicy sami mają teraz szansę się o tym przekonać, dzięki wydawnictwu Solaris.

 • Szablonowe światy równoległe

  „Hominidzi” Robert J. Sawyer

  Było już przenoszenie w przyszłość i cofanie w przeszłość. Nie mniej popularnym pomysłem okazuje się stworzenie równoległych światów, w których wszystkie czasy mieszają się ze sobą. Taki zabieg zastosował Robert J. Sawyer w swojej powieści „Hominidzi". Jest to pierwsza część trylogii „Neandertalska Paralaksa", która została nagroszona w 2003 roku nagrodą Hugo.

 • Zbiór jakich mało

  „Requiem dla lalek” Cezary Zbierzchowski

  Książka "Requiem dla lalek" Cezarego Zbierzchowskiego była zapowiadana przez wydawcę od wielu miesięcy. Termin premiery przekładano przynajmniej kilka razy, jednak ostatecznie zbiór pojawił się na półkach księgarni wraz z początkiem jesieni. Nie mając wobec niego żadnych specjalnych oczekiwań, byłem mile zaskoczony, kiedy okazało się, że stanowi kawał porządnej, inteligentnej i przemyślanej literatury.

 • Sopel w lodowym piekle

  „Sopel” Paweł Kornew

  Powszechne wyobrażenie piekła zawiera w sobie opisy płomieni i czartów, katujących grzeszników. Wizję tę przełamał Dante, który dodał do tego element lodowy. Lucyfer, trzymający w paszczy największych zdrajców wszech czasów - Judasza, Kasjusza i Brutusa, do połowy piersi tkwi zamrożony w lodowej bryle. Jeszcze inne wyobrażenie mroźnego piekła ukazuje nam Paweł Kornew w powieści "Sopel". Tu nie ma miejsca na osądzanie win, do Przygranicza bowiem trafia się przez przypadek.

 • Troisi poniżej oczekiwań

  „Dwie wojowniczki” Troisi Licia

  Premiera pierwszego tomu "Wojen Świata Wynurzonego" Licii Troisi była głośnym wydarzeniem. Jego pojawieniu się towarzyszyła intensywna kampania reklamowa. "Sekta zabójców" okazała się lekko napisaną i przyjemną lekturą, pomimo wyraźnego przywiązania autorki do ogólnie przyjętych kanonów fantasy. Niestety, wydany kilka tygodni temu drugi tom prezentuje się znacznie gorzej.

 • Plaga

  „Epidemie i zarazy” Antologia

  Po bardzo dobrych ostatnich latach, na polskich pisarzy fantastyki spadła prawdziwa plaga kiepskich tekstów. Bo cóż z tego, że opowiadanie jest poprawne i niby fabułę jakąś ma, skoro nie potrafi na dłużej przykuć uwagi czytelnika? Wszak nudzić to i stara baba we wsi potrafi, a nierzadko z tej jej gadaniny można usłyszeć prawdziwie zajmujące, choć zwykle mało wiarygodne historie. Czym więc różni się wiejskie gadanie od wydawanych w Polsce antologii nietrudno zrozumieć - przede wszystkim ceną.

 • Przeszłość - tak łatwo tam umrzeć

  „Srebna Łania z Visby” Andrzej Pilipiuk

  Co się stanie, kiedy ludzie z teraźniejszości utkwią w obcym kraju, cofnięci w przeszłość o prawie pięć wieków? A do tego mają do wykonania misję, jak to często bywa, niemożliwą do wykonania? Odpowiedź jest tylko jedna - będą walczyć o życie.

 • Pilipiuk w nieco słabszej formie

  „Ucieczka” Andrzej Pilipiuk

  Andrzej Pilipiuk to jeden z najbardziej aktywnych polskich pisarzy fantastyki. Od jakiegoś czasu każdego roku nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukazują się kolejne jego książki. W fandomie mówi się - zresztą całkiem słusznie - że Pilipiuk pisze dużo i dobrze. Także i ja zawsze przychylałem się do tej opinii. Tym większe było więc moje rozczarowanie, gdy okazało się, że pierwszy tom długo zapowiadanego "Norweskiego dziennika" stoi na raczej niskim poziomie.

 • Powrót do jakiej przyszłości?

  „Droga do Nidaros” Andrzej Pilipiuk

  O tym, że Andrzej Pilipiuk okazał się bardzo płodnym pisarzem, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Jako kolejny dowód popierający tę tezę, można wskazać wydany w tym roku pierwszy tom cyklu „Oko Jelenia: Droga do Nidaros”.

Copyright © 2004-2019 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 15 lut 2019, 19:48 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka