• Mafia, żaby i podatki

  „Podatek” Wójtowicz Milena

  Polska fantastyka wciąż się rozwija. Fandom zatacza coraz szersze kręgi, a liczba miłośników fantasy stale wzrasta. Każdy rok przynosi nam kolejne perełki w rodzimej fantastycznej literaturze. Coraz więcej fanów postanawia spróbować swoich sił i wydaje swoje własne powieści, co nietrudno zauważyć po fali debiutanckich utworów, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku. Jednym z nich jest "Podatek" Mileny Wójtowicz.

 • Zwycięstwo dobra

  „Kryształowy relikt” Salvatore R.A.

  Kilka tygodni temu zakończyłem lekturę Trylogii Mrocznego Elfa autorstwa R.A. Salvatore'a. Cykl ten, opisujący dzieciństwo i młodość drowa-renegata Drizzta Do'Urdena, spodobał mi się, mimo że czytałem go już po raz trzeci. Jednak przygody mrocznego elfa nie kończą się na jednej sadze. Według chronologicznej kolejności następna jest bowiem Trylogia Doliny Lodowego Wichru - a jej pierwszy tom, o tytule "Kryształowy Relikt", mam dziś przyjemność recenzować.

 • Dno plus metr mułu

  „Sadzawka Blasku: Ruiny Myth Drannor” Bebris Carrie

  Każdy, kto interesuje się literaturą, trafił kiedyś na słabą książkę. Taką, która ani na moment go nie zaciekawiła, a wręcz przeciwnie, nudziła od pierwszej do ostatniej strony. Taką, której nigdy nie poleciłby żadnemu innemu czytelnikowi. Do niedawna wydawało mi się, iż od kiedy w ogóle czytam, natrafiłem na kilka takich powieści. Żadna nie była jednak tak nudna, schematyczna i infantylna jak "Sadzawka Blasku", którą dziś mam nieprzyjemność recenzować.

 • Przemoc, seks, pieniądze i Ojciec Chrzestny

  „Ojciec chrzestny” Puzo Mario

  Po raz kolejny przychodzi mi recenzować kultową powieść. Nie tak dawno pisałem o „Roku 1984” George’a Orwella, teraz mam przyjemność opisywać „Ojca Chrzestnego” autorstwa Mario Puzo. Książka niewątpliwie znana, bo sprzedana w ilości ponad 20 milionów egzemplarzy i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Trudne to zadanie, już niezliczona liczba recenzentów się tego podejmowała, przynajmniej tyle ile jest wydawnictw i serwisów na świecie, teraz kolej na moją osobistą wersję...

 • Podstępne i przerażające...

  „Drapieżcy” Masterton Graham

  Mało jest autorów piszących literaturę grozy, którzy mają w naszym kraju takie wzięcie jak Graham Masterton. Nie licząc Stephena Kinga, jest on u nas chyba najbardziej popularnym literatą lubującym się w horrorze. Jego dzieła mają jednak to do siebie, iż niektóre są bardzo dobre i pamięta się je przez długi czas, inne natomiast wołają o pomstę do nieba i prezentują mizerny poziom. "Drapieżcy", książka, którą skończyłem czytać wczoraj późnym wieczorem, należy do tej pierwszej grupy.

 • Kryminalna fantastyka

  „Władcy nocy, złodzieje snów” Dębski Eugeniusz

  Kilkanaście dni temu, będąc na konwencie Goblikon, miałem okazję poznać jednego z najbardziej rozpoznawanych polskich pisarzy fantastyki. Spotkanie z Eugeniuszem Dębskim, bo o tym panu mowa, było jednym z ciekawszych punktów programu tejże imprezy. W pewnym sensie dzięki niemu postanowiłem się z twórczością Dębskiego zapoznać. Postanowiłem zacząć od "Władcy Nocy, Złodzieje Snów" - pierwszej powieści, którą autor wydał w Fabryce Słów.

 • Rusofila impresji kilka

  „Mroczny Bies” Antologia

  Polski rynek fantastyczny od pewnego czasu jest pod wpływem silnych prądów ze wschodu. Odkąd cenzura zelżała (bo jakoś nie potrafi mi przejść przez gardło, że upadła całkowicie) i możemy czytać literaturę w zasadzie z każdego zakątka świata, coraz częściej sięgamy po autorów rosyjskojęzycznych. Już nie tylko Kir Bułyczow czy bracia Strugaccy podbijają umysły fantastów. Pojawiają się nazwiska nowe, aczkolwiek w Polsce chętnie wydawane i kupowane. Na fali takiego zainteresowania wydano także "Mrocznego biesa" - antologię rosyjskiej fantastyki.

 • O przemianie Drizzta

  „Wygnanie” Salvatore R.A.

  Kilka tygodni temu dane mi było recenzować pierwszy tom Trylogii Mrocznego Elfa o tytule "Ojczyzna". Książkę tę uznałem za jedną z lepszych wydanych do tej pory pozycji ze świata Forgotten Realms. Wysoki poziom "Ojczyzny" pozwalał mieć nadzieję, że kolejne tomy będą równie dobre. Doskonale pamiętałem jednak, jak Salvatore zepsuł Pięcioksiąg Cadderly'ego. Dlatego też ucieszyłem się niezmiernie gdy okazało się, iż "Wygnanie", drugi tom Trylogii, pod względem jakości niewiele ustępuje pierwszemu.

 • Najlepsze spośród Salvatore`a

  „Nowy dom” Salvatore R.A.

  Ostatnio postawiłem sobie za cel ponowne przeczytanie całej sagi o Drizzcie. Celem tej czytelniczej krucjaty było napisanie recenzji wszystkich książek z Drizztem w roli głównej i zamieszczenie ich na Bestiariuszu. Jeszcze w tym miesiącu miałem okazję ocenić dwa pierwsze tomy Trylogii Mrocznego Elfa. Trzymały one, jak na standardy Forgotten Realms, dość wysoki poziom. Przed kilkoma minutami skończyłem czytać "Nowym Dom". Trzeci tom trylogii nie zawiódł mnie - jest zauważalnie lepszy od "Wygnania", a przy tym niewiele tylko słabszy od "Wygnania".

 • Gdy znów zapłoną stosy...

  „Czas wiedźm” Diaczenko Marina i Siergiej

  Coraz więcej autorów, nie tylko tych piszących fantastykę, przykłada ogromną rolę do budowy świata przedstawionego. Modne stało się bycie demiurgiem, kreującym baśniowe krainy, ociekające pięknem, zza którego przeważnie spoziera mrok, pragnący objąć cały świat. Niektórzy idą o krok dalej i opisują wyłącznie miejsca mroczne, ciemne, pozbawione dobra. Zawsze z fotograficzną dokładnością. Od czasu Tolkiena niezwykłą wręcz popularnością cieszą się języki miejscowych ras, nacji, tudzież innych cudów-elfów-dziwów. Pośród tak ściśle sprecyzowanych wymagań, coraz ciężej dostać książkę, której czas i miejsce pozostają nieokreślone. Zwłaszcza, jeśli są one tak bardzo podobne do tego, co znamy z historii i obserwacji codzienności. Taki właśnie świat ukazują Marina i Siergiej Diaczenko w "Czasie wiedźm".

Copyright © 2004-2018 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 24 kwi 2018, 07:51 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka