• Dramat z Beleriandu

  „Dzieci Hurina” Tolkien J.R.R.

  J.R.R. Tolkien stworzył niezwykle bogaty świat pełen różnych wątków i historii wielu postaci. Żadna z tych przedstawionych w „Silmarillionie” nie jest chyba jednak tak tragiczna jak historia Turina i jego siostry Nienor. Poświęcona temu wątkowi książka ukazała się całkiem niedawno w Polsce nakładem wydawnictwa Amber.

 • Przygłuche heroic fantasy

  „Ciekawe czasy” Pratchett Terry

  Na „Ciekawe Czasy” ochotę miałem już od naprawdę dawna. Przez ostatnie kilka lat poznałem praktycznie wszystkie pozycje z niesamowitego Świata Dysku – uniwersum wykreowanego przez wyobraźnię znanego pisarza, Terrego Prakchetta, ale ta jedna książka jakoś cały czas uciekała mi na dalszy plan czytelniczy. Kiedy wreszcie do niej zasiadłem, niełatwo było mnie od niej oderwać, aż do samego końca tej powieści.

 • 5 słoni i 26 Dysków, czyli Pratchett raz jeszcze

  „Piąty Elefant” Pratchett Terry

  Zaskoczyło mnie, jak szybko moja biblioteka ostatnimi czasami zaopatruje się w najnowsze pozycje na rynku literatury. Naprawdę, szczere było moje zdziwienie, kiedy już w marcu na jednej z bibliotecznych półek znalazłem „Piątego Elefanta” - książkę wydaną zaledwie parę miesięcy temu – w listopadzie 2006. Oczywiście, jako „zjadacz” każdej pozycji, która wypłynęła spod ręki Pratchetta, niemożliwe by było, abym od razu się nie zabrał za lekturę.

 • Pokusy nieśmiertelności, a może tylko poznanie?

  „Extensa” Dukaj Jacek

  Chyba każdy czytał kiedyś w swoim życiu jakąś sagę rodową. Niekoniecznie grubą, nie zawsze świetnie napisaną. A jednak nie da się tego typu opowieściom odmówić... no właśnie, czego? Autentyzmu? Chyba nie o to chodzi. Moja prywatna teoria zakłada, że tajemnica tkwi w rodzinnych opowieściach. Bajdurzenia starszych członków rodziny, historie przekazywane z pokolenia na pokolenie - jakże łatwo za ich pomocą oddziaływać na wyobraźnię człowieka. Stanowią pomost pomiędzy tym, co jest, a tym co było, albo też tym, co być mogło.

 • Zapomnieć, czy niezapomnieć... ?

  „Krainy Magii” Antologia

  Dzisiejszego ranka, korzystając z uroków świątecznej przerwy w nauce, sięgnąłem po "Krainy Magii". Jest to zbiór opowiadań ze świata Forgotten Realms, który ISA wydała wprawdzie już jakiś czas temu, ba, nawet miałem kiedyś okazję go przeczytać, lecz za recenzowanie zabieram się dopiero pięć lat po premierze książki. "Krainy Magii" to nienajgorsza, ale i z pewnością nie wybitna antologia, stworzona prawdopodobnie wyłącznie z myślą o osobach uwielbiających Zapomniane Krainy.

 • Lekarstwo na choroby nadprzyrodzone

  „2586 kroków” Pilipiuk Andrzej

  Kiedyś byłem chory i jeden z kolegów postanowił pożyczyć mi książkę. Wiedział, że lubię twórczość Andrzeja Pilipiuka. Do tamtego dnia znałem tego autora tylko jako twórcę postaci Jakuba Wędrowycza. Miałem więc okazje zapoznać sie z innymi opowiadaniami Pilipiuka. Gdy ją szybko przeczytałem (a opasłe to tomisko, ponad 500 stron) wiedziałem już, że muszę mieć tę książkę na własność. I udało sie, nie żałuje żadnej wydanej na nią złotówki.

 • Rękawica rzucona bogom i starości

  „Ostatni Bohater” Pratchett Terry

  „Stał się legendą za życia. Wciąż pamięta wspaniałe dni niezwykłych przygód. Pamięta czasy, gdy bohater nie musiał się martwić o ogrodzenia, prawników i cywilizację. Pamięta też czasy, kiedy ludzie nie krytykowali zabijania smoków. Dzisiaj za to nie zawsze pamięta, gdzie odłożył swoje zęby... I wcale mu się to nie podoba. Teraz więc, ze swym starożytnym mieczem, nową laską i starymi przyjaciółmi - a są to bardzo starzy przyjaciele - Cohen Barbarzyńca wyrusza w ostatnią misję. Zamierza wspiąć się na najwyższą górę Świata Dysku i spotkać swoich bogów. Nie podoba mu się, że pozwalają ludziom starzeć się i umierać.”

 • Labirynt przeznaczenia i Święty Graal

  „Labirynt” Mosse Kate

  Od pewnego czasu wyraźnie da się zauważyć swoistą modę na powieści, prace i publikacje, które swoją tematyką dotykają wszystkiego tego, co przez lata narosło wokół Świętego Graala. Pozornie zdawać by się mogło, że stało się tak za sprawą "Kodu Leonarda Da Vinci" Browna, który bez wątpienia wpłynął na popularność spiskowych teorii dziejów. Choć, oczywiście, dużo wcześniej pojawiały się teksty podobne pod względem tematyki, wygląda na to, że właśnie teraz przeżywają one swój renesans.

 • Trupy i Powieść Idealna

  „Gniazdo Światów” Huberath Marek

  Dwa tygodnie temu, będąc w jednej z poznańskich księgarni, moją uwagę przykuła wielka biała czaszka widniejąca na okładce jednej z tamtejszych książek. "Gniazdo Światów", bo taki był jej tytuł, bardzo mnie zaintrygowało, a i nazwisko autora nie było mi obce. Mimo, iż nigdy wcześniej nie miałem okazji zapoznać się z jego twórczością, to słyszałem wiele pochlebnych opinii na temat jego dzieł. Dość wspomnieć, iż na jednym z internetowych for, Huberatha nazwano mistrzem polskiej fantastyki naukowej. Nie zastanawiając się dłużej, kupiłem książkę. Nie miałem wówczas pojęcia, że przyjdzie mi przeczytać Powieść Idealną.

 • Obłęd czy opętanie?

  „Lśnienie” King Stephen

  Mój pierwszy kontakt z twórczością Stephena Kinga miał miejsce nieco ponad rok temu. "Zielona Mila", bo od tej książki wszystko się zaczęło, była jednym z najlepszych thrillerów, jakie kiedykolwiek czytałem. Jakiś czas później sięgnąłem po pierwszy tom "Mrocznej Wieży" - i srodze się na nim zawiodłem. Kilka tygodni temu w moje ręce wpadło jedno z największych dzieł Kinga - "Lśnienie". Czytanie tej książki nie było dla mnie łatwym przeżyciem.

Copyright © 2004-2018 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 23 sty 2018, 22:25 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka