• Krótkie formy fantastyczne

  „Nowe idzie” Antologia

  Chwila przerwy – zbyt krótka by zrobić coś konstruktywnego, zbyt długa by nie robić nic. Trwający wieczność powrót do domu, kolejny „fascynujący” wykład… Co robić? To oczywiste – sięgnąć po książkę. Tym razem proponuję antologię „Nowe idzie”. Książka zawiera 11 opowiadań, a ogromna różnorodność ich tematyki sprawia, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

 • Pokaż mi swój kamień, a ja powiem Ci, kim jesteś

  „Córka Krwawych” Anne Bishop

  Mogłoby się wydawać, że w czasach, gdy półki księgarni uginają się pod ciężarem rozmaitych książek z gatunku szeroko pojętej fantastyki, znalezienie oryginalnej i pasjonującej lektury nie powinno stanowić problemu. Jednak co innego teoria, a co innego życie. Sztampowych opowieści o niewinnych elfach, atakowanych przez krwiożercze trolle, mieliśmy już setki. Nic zatem dziwnego, że pisarze starają się wymykać z ram kanonicznego fantasy i szukają nieprzeciętnych rozwiązań. Próby takie podjęła także Anne Bishop, której "Trylogia Czarnych Kamieni" ukazuje się teraz na polskim rynku. Efekty nie są jednak imponujące.

 • Samotność w czasie i przestrzeni

  „Człowiek w Labiryncie/Stacja Hawksbilla” Robert Silverber

  "Człowiek w Labiryncie/Stacja Hawksbilla" Roberta Silverberga to nowa pozycja z nurtu klasycznego SF wydana na naszym rynku. Tak jak i w poprzednich pozycjach z tej serii, wydawnictwo Solaris pragnie przybliżyć polskiemu czytelnikowi literaturę gatunku sprzed prawie pół wieku. I jak zawsze pojawia się pytanie, czy dana pozycja nie straciła nic ze swojej wartości.

 • O młodości Lancelota i nie tylko

  „Rycerz spod ciemnej gwiazdy” T. H. White

  Doczekalismy się - wydano kolejny tom sagi T. H. White'a. Mimo pokładanych w nim oczekiwań, „Rycerz spod ciemnej gwiazdy” nie do końca poprawia pozostawiony po „Wiedźmie z Lasu” niesmak.

 • Tango ze śmiercią, z różą w zębach

  „Taniec nad przepaścią” Ewelina Malinowska

  [center]"I o świecie, gdzie wrogowie patrzą na nas... z rodzinnej fotografii"[/center]

 • Z komputera do książki

  „Sacred: Anielska Krew” Steve Whitton

  By zaistnieć na rynku, produkt powinien dziś być promowany multimedialnie. Do odbiorcy dociera on w różnych formach: jako film, książka, gra komputerowa lub gadżet. Tak też jest w przypadku pierwszego tomu "Kronik Ancarii", powiązanego z niemiecką grą hack and slash "Sacred". Zazwyczaj publikacje tego rodzaju rozczarowują. Zazwyczaj są przeznaczone dla fanów, którzy kupią wszystko, co jest związane z głównym produktem. Zazwyczaj nie warto w ogóle zaprzątać sobie nimi głowy. A jak jest w przypadku "Anielskiej Krwi"?

 • Marsjanin - Mesjasz nazwiskiem Smith

  „Obcy w obcym kraju” Robert A. Heinlein

  "Obcy w obcym kraju" to jedna z najbardziej kultowych powieści drugiej połowy dwudziestego wieku. Wyróżniona wieloma nagrodami, w tym Hugo. Pierwsza książka science - fiction, która trafiła na listę bestesellerów "New York Timesa". Książka, która została okrzyknięta biblią hipisów. Lecz co ta pozycja jest w stanie zaproponować nam, żyjącym prawie pięćdziesiąt lat od jej pierwszego wydania? Otóż bardzo wiele.

 • Globalne ocieplenie cywilizacji

  „Wiosna Helikonii” Brain W. Adliss

  Trzytomowy cykl o Helikonii, autorstwa Briana W. Aldissa, często porównywany jest z takimi perełkami literatury science - fiction jak "Diuna" Herberta czy "Hyperion" Simmonsa. Czy faktycznie pierwszy tom cyklu "Wiosna Helikonii" ma szansę stanąć na jednej półce obok takich klasyków? Polscy czytelnicy sami mają teraz szansę się o tym przekonać, dzięki wydawnictwu Solaris.

 • Szablonowe światy równoległe

  „Hominidzi” Robert J. Sawyer

  Było już przenoszenie w przyszłość i cofanie w przeszłość. Nie mniej popularnym pomysłem okazuje się stworzenie równoległych światów, w których wszystkie czasy mieszają się ze sobą. Taki zabieg zastosował Robert J. Sawyer w swojej powieści „Hominidzi". Jest to pierwsza część trylogii „Neandertalska Paralaksa", która została nagroszona w 2003 roku nagrodą Hugo.

 • Zbiór jakich mało

  „Requiem dla lalek” Cezary Zbierzchowski

  Książka "Requiem dla lalek" Cezarego Zbierzchowskiego była zapowiadana przez wydawcę od wielu miesięcy. Termin premiery przekładano przynajmniej kilka razy, jednak ostatecznie zbiór pojawił się na półkach księgarni wraz z początkiem jesieni. Nie mając wobec niego żadnych specjalnych oczekiwań, byłem mile zaskoczony, kiedy okazało się, że stanowi kawał porządnej, inteligentnej i przemyślanej literatury.

Copyright © 2004-2018 Bestiariusz.pl. Wszelkie prawa do treści, grafiki oraz zdjęć dostępnych na stronie są zastrzeżone na rzecz Bestiariusz.pl lub odpowiednio na rzecz podmiotów, których materiały są udostępnianie na podstawie współpracy z Bestiariusz.pl.

Teraz jest 20 cze 2018, 23:57 — Strefa czasowa: UTC + 1
Engine: NERV 4.0 BETA
Warunki użytkowaniaPolityka prywatnościUsuń ciasteczka